Виставка творів Айвазовського в Одесі -Музей українського живопису

Виставка творів Айвазовського в Одесі

Источник: http://ofam.od.ua/
Одеський художній музей до 200-річчя з дня народження представляє виставку творів І.К. Айвазовського з колекції музею.

Виставка творів Івана Костянтиновича Айвазовського, приурочена до 200-річчя з Дня народження майстра. Вперше за останні півстоліття на огляд глядачів буде представлено повне зібрання творів славетного майстра мариністичного живопису із колекції Одеського художнього музею. У зібранні ОХМ знаходиться 26 картин і три графічні роботи Айвазовського. Для виставки до кількох картин, які знаходяться в постійній експозиції, додали скарби із запасників.

Живописні та графічні роботи художника охоплюють велику хронологічну межу з 1830-х до 1899 року. Одеська музейна збірка – одна з найбільших серед колекцій України. Висока художня якість, виняткова точність історії побутування експонатів, жанрово-сюжетне розмаїття, що включає сімейний портрет художника з дружиною, зимовий пейзаж, жанровий малюнок аквареллю періоду академічного навчання та цілу низку чарівних морських краєвидів – все це підтверджує вагомість, винятковість та без перебільшення культурно-історичну значущість події.

Іван Айвазовський був одним із перших майстрів ХІХ ст., хто впровадив практику персональної виставки. Надзвичайно активно експонувався художник і в нашому місті. Перша виставка в Одесі відбулась в серпні 1850 року. А далі, з певною періодичністю, мешканці та гості міста знову і знову у постійному очікуванні та тремтливому передчутті живописних вражень ставали свідками нових робіт майстра. Одесити завжди поділяли погляди художника щодо обожнюваної ним морської стихії: «Море – це моє життя». Художньо-образне втілення об’єкту неослабною любові за довгі творчі роки склало справжню морську живописну енциклопедію.

І. К. Айвазовський. «Захід сонця на морі», 1851

І. К. Айвазовський. «Ніч на Чорному морі», 1886

Показовим є той факт, що велика частка надходжень із влаштування виставок часто передавалась автором на благодійні цілі. Івана Костянтиновича турбували потреби учнів рисувальної школи Одеського товариства красних мистецтв (1865-й рік заснування), на розвиток якої автор передав у 1886 році близько 1000 карбованців – весь збір від персональної виставки. На користь Товариства передав в дар кілька своїх картин для благодійних розіграшів в лотерею. По закриттю виставки 1897 року майже 2000 карбованців будуть порівну розподілені серед постраждалих від різні османського султана вірмен та греків. «Я послав ці гроші з Одеси в Константинополь до нашого посла…».

Іван Айвазовський завжди сприймався одеситами як уславлений талановитий майстер, громадський діяч та вчений археолог, який був обраний почесним членом Одеського товариства історії та старожитностей в 1871 році. В рамках святкування ювілею Одеський художній музей планує проведення тематичних заходів: екскурсій, науково-практичної конференції та презентації спеціального випуску «Вісника ОХМ».

І. К. Айвазовський. «Морський вид з каплицею на березі«, 1845

Пушкин

І. К. Айвазовський. «О.С. Пушкін в Криму у Гурзуфських скель«, 1880

Ночь на Черном море

Іван Айвазовський. «Місячна ніч на морі». 1856

Адреса: Одеський художній музей, вул. Софіївська, 5а.

Вихідний – вівторок.