«Музей — це, в певному сенсі, моя батьківщина; культура — моя батьківщина; мистецтво — моя батьківщина і далі цим ланцюжком — музей — моя батьківщина. Музей — це місце діалогу і все, чим я займався у своєму житті — по суті, діалог з музеєм. З художниками, які на мене вплинули, з історіями, які були ними розказані. І ось прийшов час зробити виставку музейних ремінісценцій», — розповідає про виставку Олександр Ройтбурд.
Виставка триватиме з 19 по 29 жовтня у виставкових залах Київського нацонального музею російського мистецтва.
Більшість робіт художника, в тій чи іншій мірі, — музейні ремінісценції. У проекті будуть представлені роботи різних років. І хоча більшість творів написана у 2016 році, ми все ж зможемо спостерігати деяку ретроспективу, перш за все по відношенню до себе — кілька представлених творів є для Ройтбурда спогадом про те, що він робив у середину 80-х.
В останніх творах Олександра музейна ремінісценція переростає у гру з музеєм. Роботи з розпочатої нещодавно серії — це колажування фантастичних сцен за участю великих філософів минулого: Канта, який проповідує тапірам трансцендентну чуттєвість; Лейбніца на прогулянці з павичами; Вольтера, що фліртує з лісовою німфою; Спінозу, подорожуючого верхи на зебрі. В цілому, весь проект «Ройтбурд в музеї» можна сприймати як тотальний колаж.
«Це колаж, в якому немає суттєвої відмінності між минулим і сьогоденням, а всі часи складаються в єдиний просторовий ландшафт. Складові його місця тасуються, як карти в колоді, і з них складається пасьянс. Нова реальність, що будує себе за межами часів, живе, як перманентно діючий колаж. Вона — лише умовне місце, де форми піддані найхимернішим реінкарнаційним примхам», — так описав метод Ройтбурда критик Володимир Левашов.
Арт-менеджер проекту Ірина Юферова так описує творчість художника: «На мій погляд, О. Ройтбурд грає не лише з музеєм, а й з глядачем і, часом, навіть з самим собою, кидаючи виклик уґві та інтелекту. Його цитування без лапок — певна посвята у таїнство створеного ним фантастичного світу, що за занурює нас у філософські роздуми».
Засновник Музею українського живопису, м.Дніпро Олег Наумов та директор Київського національного музею російського мистецтва, художник Юрій Вакуленко
Київський національний музей російського мистецтва
Київ, вул. Терещенківська, 9
Режим роботи:
Пн, чт — вихідні