Вишивка авангарду -Музей українського живопису

Вишивка авангарду

Літературно-меморіальний будинок-музей Тараса Шевченка у Києві запрошує на виставку "ВИШИВКА АВАНГАРДУ".

Виставка організована за сприяння Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна» і репрезентує яскраву сторінку української культури.

На початку ХХ ст. у вишивальних майстернях сіл Вербівка та Скопці Полтавської губернії відбувався цікавий експеримент співпраці художників–авангардистів та народних майстрів. Роботи тріумфально пройшли виставками, про що свідчать тодішня преса та архівні матеріали. Проте самі вишиті твори були втрачені, збереглися лише ескізи художників для вишивальниць майстерень. Отож, виникла ідея їх відтворення у вишивці.

Виставка є наслідком десятирічного проекту,  започаткованого за підтримки Президентського фонду Леоніда Кучми «Україна». Упродовж  років здійснювалася наукова і пошукова робота в архівах, фондах музеїв, приватних колекціях, досліджувалася стилістика мистецтва авангарду, особливостей техніки шитва. На сьогодні за ескізами авангардистів відновлено більше 40 робіт, з них 5  — за творами Казиміра Малевича.

17589

11896216_1674395399459328_178220242530505655_n

Автором  ідеї та куратором проекту є доктор мистецтвознавства Інституту ІМФЕ ім. М. Рильського НАНУ Тетяна Кара-Васильєва та доктор мистецтвознавства, академік Георгій Коваленко. Відшила ескізи художників-авангардистів сучасна художниця, доцент Інституту декоративного мистецтва і дизайну ім. М. Бойчука Валентина Костюкова.

Виставка розкриває цікаву і невідому сторінку української культури. На початку ХХ ст. в Україні відроджувалося мистецтво вишивки. Тоді високоосвічені жінки  Юлія Гудим-Левкович, Наталія Яшвіль, Анастасія Семиградова, Наталія Давидова, Варвара Ханенко у своїх маєтках організували власним коштом майстерні, артілі, навчальні школи.  Під керівництвом Н. Давидової у 1910 р. була створена майстерня в селі Вербівці, що стала унікальною лабораторією авангардного мистецтва, де реалізували свої ідеї супрематисти. Сюди для художнього керівництва були запрошені Олександра Екстер та  Казимір Малевич.

17588

17587

Виставка «Вишивка авангарду» дає можливість реально відчути грандіозний експеримент співпраці художників-авангардистів О. Екстер, К. Малевича, Є. Прибильської, Н. Удальцової, О. Розанової та ін. і народних майстрів Г. Собачко, П. Власенко, Є. Пшеченко, В. Довгошиї, роботи яких уславили мистецтво вишивки у всьому світі. Відкриємо ще одну маловідому сторінку авангарду.

17586

17584