В Національному музеї продовжується «спроба інвентаризації героїв» -Музей українського живопису

В Національному музеї продовжується «спроба інвентаризації героїв»

Источник: http://namu.kiev.ua

Національний художній музей України, Goethe-Institut в Україні у співпраці з ICOM України представляють українсько-німецький художній дослідницький проект ГЕРОЇ. СПРОБА ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ. 17 грудня 2014 - 17 травня 2015.

Наші з вами герої - живі. Завдяки їм «героїзм» з книжкового поняття перетворився на живу, пульсуючу плоть, а суспільство ожило. Ми знаємо обличчя, і часом - потиск рук. Вони в нашому щоденному житті. А декого з них ще так рано відпускати назавжди. Наші герої не підлягають інвентаризації.

Але в Національному художньому музеї України переконані, що саме зараз розмова про героїв і героїчне є актуальною як ніколи. Тому в проекті «Герої. Спроба інвентаризації» вирішено критично розглянути разом із глядачами «героїчну спадщину», подекуди шокуючу, що зберігається в колекції музею.

Уперше за останні кілька років постійна експозиція першого поверху зміниться кардинально. Ідея оновлення виникла на початку 2013 року - як потреба у сучасній презентації й інтерпретації музейної колекції. Цей рух погодився підтримати давній партнер музею - Goethe-Institut в Україні. У якості експерта був запрошений провідний фахівець музейної справи в Німеччині - доктор Міхаель Фер. Та доки тривала фондова робота, в Україні розпочалася Революція. Контекст і суспільство змінились. Це підказало актуальну тему, яку можна дослідити через художню колекцію. Нова задача постала перед групою кураторів на чолі з доктором Фером: розглянути героїчний пантеон України в усій його широті, неупереджено, як передісторію і причину всього, що відбувається сьогодні з країною, - і зробити це спільно з публікою.

Проект «Герої. Спроба інвентаризації» досліджує образ «героя» і його творення. У ході інвентаризації фондів музею були визначені твори, так чи інакше пов'язані з топосами «герой», «святий», «мученик» або «подвиг». Серед них є зображення героїв реальних і міфічних, тих, чиї вчинки стали подвигом або профанацією, народних - і вирощених в пробірках ідеологічних лабораторій. Експозицію складуть близько 180 живописних, графічних і скульптурних творів, від середніх віків до другої половини ХХ століття. Виставка розташується на 1 поверсі і частково захопить простір сходів між 1 і 2 поверхами. Одна із зал залишиться вільною - для можливості відкритого діалогу і міркування над тим, які герої потрібні Україні сьогодні.

Виставковий проект відбувається спільно з Goethe-Institut в Україні, в рамках проекту Goethe-Institut у Східній Європі і Центральній Азії «Машина часу Музей»: www.goethe.de/ukraine

Автор фото – Юлія Наумова

Адреса музею: Київ, вул. М. Грушевського, 6