Відкриваємо Якова Гніздовського -Музей українського живопису

Відкриваємо Якова Гніздовського

Источник: www.namu.kiev.ua

Національний художній музей України, Посольство Сполучених Штатів Америки в Україні, Міністерство культури України, Фундація “Відкрита Україна” представляють: ЯКІВ ГНІЗДОВСЬКИЙ.

Виставка з нагоди 100-річчя від дня народження українсько-американського митця. Куратор: Данило Нікітін.

Один із наймайстерніших графіків світу, Яків Гніздовський (Jacques Hnizdovsky, 1915 – 1985) здобув цілковите визнання і став надзвичайно шанованим у Сполучених Штатах, тоді як в Україні донедавна про нього було відомо невеликому колу знавців та поціновувачів. Почасти це можна пояснити тим, що Гніздовський залишив країну ще до того, як його талант розкрився повною мірою, а почасти тим, що за радянського режиму згадки про митця-емігранта були неприпустимі. І хоча становлення Гніздовського-художника відбувалося у Варшавській та Загребській академіях мистецтв, а слави він зажив у США – Гніздовський завжди підкреслював своє українське походження і був у центрі подій, пов’язаних з Україною.

Україна відносно недавно почала відкривати для себе Якова Гніздовського – тоді як в американському графічному мистецтві 20 століття гравюри художника вважаються одним із найцінніших і найоригінальніших звершень, адже вони виконані у надзвичайно складній техніці дереворізу, яку Гніздовський фактично повернув із забуття, надихнувшись мистецтвом Альбрехта Дюрера.

Стиль художника зазнав різних впливів: архетипічні мотиви рідного Поділля, японська та європейська гравюра, американський поп-арт, – і зрештою вилився в особливе трактування форм предметного світу. Гніздовський прагнув побачити й передати гармонію простих речей та ситуацій – з відтінком ніжної філософської іронії у ставленні до навколишнього світу. Так у мистецтві Гніздовського «легковажні» мотиви зростають до рівня високих тем, а серйозні викликають посмішку.

Твори Якова Гніздовського зберігаються у поважних колекціях світу, зокрема в Національному музеї американського мистецтва, Addison Gallery, Музеї образотворчого мистецтва в Бостоні, Музеї модерного мистецтва у Більбао, Картинній галереї Вінніпега, колекції Білого Дому, багатьох університетах та приватних колекціях.

На виставці до 100-річчя від дня народження митця в НХМУ представлені твори з колекцій: Національного художнього музею України, Національного музею у Львові ім. Андрея Шептицького, Борщівського обласного краєзнавчого музею, Наукової бібліотеки Національного університету «Києво-Могилянська академія» – колекція Омеляна Пріцака, Українського Католицького Університету, Посольства США в Україні; із приватних колекцій Павла Гудімова, Ігоря Гриніва, Ярини Ференцевич, Романа Ференцевича, Ліди і Петра Матіяшеків, Катерини і Віктора Ющенків, Марти Перейми.

Виставка працює 29 травня – 05 липня 2015

Національний художній музей України:
Київ, вул.М. Грушевського,6