Українські художники діаспори -Музей українського живопису

Українські художники діаспори

У Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького працює виставка «Українські художники діаспори» із зібрання музею.

З нагоди святкувань 50-річчя створення Світового Конґресу Українців Національний музей у Львові імені Андрея Шептицького (пр. Свободи, 20) запрошує відвідати мистецький проект «Українські художники діаспори у зібраннях Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького». Виставка представляє творчий доробок видатних митців ХХ століття, які, живучи на чужині, примножували славу своєї Батьківщини.

Експозицію виставки формують два розділи: перший репрезентує твори, що здебільшого надійшли до музею впродовж 1990-х років і в 2010-х роках; другий — роботи з колекції Галини Горюн-Левицької (Канада).

Перша хвиля еміграції українських художників пройшла на початку ХХ століття. Саме тоді до Парижа — центру модерного європейського мистецтва — потрапили Олександр Архипенко, Микола Глущенко, Олекса Грищенко, Михайло Андрієнко-Нечитайло та інші. Вже на початку 1930-х років там сформувалася численна група (понад три десятки) митців-емігрантів.

Трагічні для України події 1920-х років, втрата незалежності УНР, голодомор 1932–1933 рр. спричинили другу хвилю вимушеної еміграції. Після поразки українців у визвольних змаганнях Батьківщину покинули Юліан Буцманюк, Микола та Василь Кричевські, Микола Бутович, Юрій Магалевський.

vys01

vys04

Одночасно відбувалася передислокація основних українських мистецьких сил зі східних теренів на західноукраїнські землі, а згодом і за кордон.

Українці навчалися в академіях Німеччини, Польщі, Австрії та Чехії, де їхній талант формувався під впливом мистецького середовища цих культурних центрів. Потужним осередком української культури на еміграції в міжвоєнне двадцятиліття стала Прага.

Третя, найбільш численна, хвиля еміграції розпочалася після 1939 року й охопила ціле покоління митців, котрі продовжували мистецьку діяльність під час німецької окупації, та тих, що боролися за незалежність України у лавах вояків УПА чи вступили до Української дивізії. Серед них були Ніл Хасевич, Михайло Черешньовський, Іван Іванець, Мирон Левицький та інші.

vys02

1

Після Другої світової війни творче життя українських художників переважно зосереджувалося в новоутворених мистецьких осередках. У таборах для вимушених переселенців у Німеччині, в Карлсфельді та у Берхтесґадені, діяли мистецькі школи і студії.

Від 1946 року в найбільших центрах «переміщених осіб» в американській, англійській, французькій зонах окупації відкривалися виставки творів українського мистецтва.

У 1946 році було створено Об’єднання українських образотворчих митців в Австрії, в 1947 році — Українську спілку образотворчих мистців у Мюнхені, яку очолив Едвард Козак. Згодом, у 1950-х роках потужні мистецькі угруповання сформувались у США й Канаді. Найбільшими з них були Об’єднання митців-українців Америки в Нью-Йорку та Спілка українських образотворчих митців у Торонто.

Мирон Левицький. «Бики при заході сонця»

Юрій Кульчицький.Декоративне пано

Юрій Кульчицький. Декоративне панно. ІІ пол. ХХ ст.

Хмелюк Василь. «Луар»

Яків Гніздовський. Кіт

Яків Гніздовський. «Кіт»

Мазепа Галина

Галина Мазепа. «Індіанські діти»

Виставка відкрилася 29 серпня і триватиме до 18 жовтня 2017 року.

Адреса музею: Львів,  пр-т Свободи, 20