Українські класики у Полтаві -Музей українського живопису

Українські класики у Полтаві

Источник: http://www.gallery.pl.ua/
В експозиції Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) розгорнуто виставку з фондів «Класики українського малярства ХХ ст.».

Виставка присвячена 100-річчю від дня народження Тетяни Яблонської (1917-2005) – видатного майстра станкового та монументально-декоративного живопису, станкової графіки.

Також на виставці представлена творчість інших митців, на долю яких припало створення українського мистецького простору в нелегких умовах воєнного і повоєнного часу.

У фондовій збірці Полтавського художнього музею зберігаються два живописні твори Т.Н. Яблонської – «Ворог наближається» (1945) і «Гончар» (1964) – які гідно представляють доробок художниці різних періодів її творчості.

Враг

Т. Яблонська “Ворог наближається” (1945)

Яблонська_Гончар

Т. Яблонська “Гончар” (1964)

У контексті виставки «Класики українського малярства ХХ ст.» ми згадуємо імена ще декількох українських митців-ювілярів, чиї роботи є у фондовій збірці Полтавського художнього музею (галереї мистецтв) імені Миколи Ярошенка.

Валентин Данилович Бернадський (1917-2011) – живописець, один із засновників кримської живописної школи, якому у 2017 р. виповнилося б від дня народження 100 років. На виставці представлено його полотно «На винограднику» (1961).

Бернадский_На-винограднике

В. Бернадський “На винограднику” (1961)

Серед ювілярів також варто згадати ім’я видатного портретиста, представника одеської художньої школи Павла Гавриловича Волокидіна (1877-1936).

До експозиції увійшли чотири полотна художника Онуфрія Терентійовича Бізюкова (1897-1986). Пейзажист, портретист, автор натюрмортів, він продовжував у своїй творчості традиції «бойчукістів».

0QExnSdrHFU

Бизюков

О.Бізюков. «На хвилях» (1953)

Більшість з 16 демонстрованих творів не потребують додаткової інформації, можна навіть не читати назви до них. З першого погляду зрозуміло, що вони відображають розмаїття життя середини – другої половини ХХ ст. І це природно, тому що колекція музею формувалась протягом десятиліть з картин художників-свідків подій, а вони талановито і самобутньо, часом пафосно, часом простодушно, переносили на полотно те, що бачили навколо.

Важко назвати тему чи жанр, які б не були представлені на цій виставці: тут і спогади про війну, і прості радощі мирного життя, де неоціненними є і перші кроки дитини, і лагідна посмішка жінки. Тематичні картини, портрети, пейзажі, натюрморти – полотна, створені в епоху, що відійшла, продовжують захоплювати своєю правдивістю і емоційною глибиною.

Весна

К.Трохименко. «Весна» (1947)

vCAv3m4LfKA

О.Шовкуненко. «Бандуристка» (1946)

RKXbnpI1_eo

Виставка з фондової збірки, представлена в центральній анфіладі музею, покликана показати, наскільки різноманітною і яскравою є українська школа живопису ХХ сторіччя, незважаючи на важкі політико-ідеологічні умови формування, що ускладнили життєвий і творчий шлях багатьох її представників. Доробок митців, які творили у той час, став важливим підґрунтям нового, національно свідомого покоління українських художників, культурних надбань нашої держави в цілому.

Глюк

Г.Глюк. «Свято» (фрагмент) (1949)

Бокшай

Й.Бокшай. «Село Кваси» (1964)