Дніпровські художники в Києві-Музей українського живопису

«У лабіринтах часу»

Источник: http://ofam.od.ua
В Одеському художньому музеї до 4 вересня триває виставка відреставрованих творів із фондів музею.

Вперше за 116-річну історію виставкової діяльності Одеського художнього музею представлені єдиним тематичним корпусом 53 експоната, які пройшли процес реставрації. 24 іконописних та 29 живописних творів були реставровані одеськими, львівськими та київськими художниками-реставраторами впродовж останніх сорока років, з середини 1970-х до 2015 року включно.

Найбільш ранній експонат виставки – ікона «Святці на вересень місяць» – датується кінцем ХVII – початком ХVIII ст. Живописні твори переважно датуються ХIХ ст. Серед авторів всесвітньо відомі імена І.Айвазовського, О.Боголюбова, В.Баранова-Росіне, славетні майстри українського малярства М.Пимоненко та К.Трутовський, а також відомі одеські художники М.Кузнецов, П.Нілус, Т.Дворніков. Ряд славнозвісних імен доповнюється цікавим жанрово-стилістичним різноманіттям експозиційного ряду портретів, пейзажів, натюрмортів та жанрових композицій.

Серед експонатів виставки більшість ікон та біля десяти творів живопису поповнили музейну колекцію в останню третину ХХ ст. Стан їх збереження: втрати, осипання, сітка шпарин та розколів, прориви та деформації в повній мірі відображали лихоліття минулого століття. Надходження пам’яток до Музею та подальша їх передача в реставраційні майстерні уповільнило процес руйнації, який з часом мав би тільки посилюватися. В цілому виставка також дає можливість розширити горизонт творчих пошуків попередніх поколінь через знайомство з низкою маловідомих та нових імен, зокрема Комарова В., Юркович П. та Янченко П.

1

2

3

Більшість експонатів виставки, яка знайомить із традиціями українських реставраційних майстерень Києва, Одеси та Львова, супроводжують інформативно-тематичні анотації, де докладно висвітлюються хронологічні межі, історії побутування експонатів, біографічні свідчення художників, а також авторські реставраційні пояснення, які доповнені низкою ілюстративного матеріалу.

4

5

«…живопис створюється не тільки елементами кольору та малюнку, але також елементами часу».

Фактор часу проявляється в мистецтві в декількох значеннях. Ця величина не постійна, але постійно посилююча свою присутність та вплив. І хоча магія мистецтва приваблює глядача на емоційно-чутливому рівні, на якому стираються відмінності історичного часового інтервалу і палаюче захоплення естетичних відчуттів з легкістю переносить в епоху та простір зображеного, проте водночас актуалізує твір мистецтва теперішньою свідомістю, також і засобами реставрації, перемістивши його в сучасне і майбутнє. Образний лад та предметно-фізична сутність витвору мистецтва одночасно знаходяться в різночасових вимірах, сплітаючись в лабіринт пересічень «і вчора і сьогодні», «і там і тут», минувшина і теперешність, і безліч інших вузлів, які, проте все в свій ЧАС, а саме починаючи з 15.00 8 липня у виставкових залах Одеського художнього музею на відкритті виставки «В лабіринтах часу».

Впродовж двох місяців роботи виставки проводяться тематичні екскурсії та лекції.

6

7