Дніпровські художники в Києві-Музей українського живопису

«СПЕЦФОНД. ГРАФІКА»

Источник: www.namu.kiev.ua
Національний художній музей України 19 серпня – 28 серпня 2016 представляє виставку «СПЕЦФОНД. ГРАФІКА». Куратор: Юлія Литвинець.

Виставка графічних творів зі cпецфонду Національного художнього музею України – продовження проекту, який був презентований у 2015 році та представляв виключно живописну частину засекреченого наприкінці 1930-х років мистецтва. Цей масштабний проект-дослідження повертає до життя цілий пласт витісненого українського мистецтва, заповнюючи велику білу пляму в українській культурній свідомості.

Серед імен, які будуть представлені на цій виставці, є вже відомі – такі як Михайло Жук, Георгій Нарбут, так і зовсім забуті – Борис Крюков, Микола Рокицький, Василь Сильвестров. Тут є невідомі сучасним дослідникам, але популярні у 1930-і рр. Олексій Кравцов, Микола Бутович, Святослав Гординський, Володимир Пурій.

Спецфонд в нинішньому Національному художньому музеї України виник у 1937 – 1939 роках. Тоді за наказом вищого керівництва СРСР у закрите, засекречене зібрання мали бути звезені з усієї України роботи художників-авангардистів та інших митців, у чиїх творах вбачалися «формалізм», «буржуазний націоналізм», «спотворення дійсності» та інші явища, що могли нести загрозу «новому радянському суспільству». Так до музею потрапили твори Віктора Пальмова, Давида Бурлюка, Олександри Екстер, Олександра Богомазова, Еля Лисицького, Анатолія Петрицького, бойчукістів… А також багатьох талановитих майстрів, чиї імена могли бути втраченими назавжди – якби не самовідданість музейних працівників та доля.

1

2

5

Інвентарна книга спецфонду 1939 року налічувала одну тисячу сімсот сорок сім позицій, серед яких живопис, графіка, обкладинки книг, фото, скульптура, посуд, папки з музейними справами, плакати, хрести, ікони, книги, дипломи, листування, вирізки з газет. Доступ до цього зібрання був відкритий музейникам і мистецтвознавцям в останні десятиліття. Тільки у 1987 році розпочалася робота з переведення творів спеціального фонду до основного. Деякі з них вже повернулись до глядача, як от полотна Віктора Пальмова чи Василя Седляра, а є такі, яких ніхто не бачив від 1930-х. Робота триває, і виставкові проекти «Спецфонд» та «Спецфонд. Графіка» є лиш етапом на довгому шляху з реставрації та реабілітації викреслених сторінок українського мистецтва, без яких неможливе усвідомлення своєї ідентичності.

3

Олексій-Кравцов_Забійник-1929

Олексій Кравцов. «Забійник», 1929

Василь-Сильвестров_Дівчина-з-кухлем-1935

Василь Сильвестров. «Дівчина з кухлем», 1935

Михайло-Жук_Портрет-Віктора-Пальмова-1932

Михайло Жук. «Портрет Віктора Пальмова», 1932

Новый-рисунок-(1)

Володимир Пурій. Буквиця N. Папір, туш, акварель. 1927

4

6

Національний художній музей України.

Адреса: вул. М. Грушевського, 6, Київ

Музей працює з 10:00 до 18:00,

у п`ятницю з 12:00 до 20:00,

у суботу з 11:00 до 19:00.

Вихідні дні – понеділок, вівторок