Дніпровські художники в Києві-Музей українського живопису

Мистецький доробок Фелікса Полонського презентували у Кропивницькому

Источник: http://prostir.museum
В обласному художньому музеї відбулося відкриття ювілейної виставки творів художника-земляка Фелікса Полонського «Майстер ліричного мотиву».

В серпневі спекотні дні шанувальників реалістичного образотворчого мистецтва буде радувати виставка робіт кіровоградського художника Фелікса Полонського. В січні місяці митець відсвяткував своє 75-річчя, але ювілейний рік триває і ми маємо прекрасну нагоду помилуватися творами закоханого в природу, тонкого лірика й філософа — Фелікса Михайловича Полонського.

Мистецтвознавець Андрій Надєждін зазначив, що «…автор (Полонський) виробив особистий мистецький почерк. Умовність композиційного простору, гра площин, насиченість кольору, об’ємність фарби, нанесеної вертикальними чи горизонтальними мазками, формують особливу стилістику. Його твори легко впізнаються на виставках за декоративністю, графічністю манери, стриманістю кольору, особливістю формального рішення». Дійсно, можна погодитись з такими словами…

На ювілейній виставці, презентованій в стінах обласного художнього музею, представлено 50 полотен, які характеризують творчу палітру майстра ліричного мотиву. Фелікс Михайлович з притаманною йому працелюбністю плідно працює як в жанрі пейзажу, натюрморту, так і станкової картини.

1

3

2

Тема природи  в представлених творах розкривається в лірико-романтичному настрої автора й відзначається гармонійною грою кольорів, від яких віє теплом і спокоєм: «Чари літньої ночі» (2014), «Осінній настрій» (2014), «Тихий куточок» (2012), «Зимовий ранок» (2000) і т.д. Художник звертає перш за все увагу на себе як пейзажист,який вміє за допомогою фарб передати красу навколишнього світу, стан природи у різні пори року. Щирі емоції від споглядання викликають і такі натюрморти як «Бузок» (2016), «Соняхи» (2001), «Маки» (2004), «Горобина» (2010) та ін. Також в експозиції представлено портрети близьких і рідних людей ювіляра – «Надія» (1992), «Осіннє листя» (2003). В своїй творчості митець звертається і до постатей великих українців, художньо осмислюючи їхній нелегкий шлях – «Микола Гоголь» (2009), «Досвітні вогні» (2008).

Під час відкриття виставки Фелікс Полонський передав до фондового зібрання Кіровоградського обласного художнього музею олійні полотна «Чумацький шлях»(1991), «Волаючий попіл» (1991)та «Насунула важка червона хмара»(2008).

4

5

9

Довідково:

Фелікс Михайлович Полонський народився 1 січня 1941 року в с. Хмельовому Миколаївського району Кіровоградської області в родині військовослужбовця.

В 1968 році з відзнакою закінчив живописне відділення Іванівського художнього училища (Російська Федерація). На формування творчості художника найбільше вплинули його викладачі з фаху Троїцький Серафим Миколайович та Калашников Іван Дмитрович. Після навчання багато років працював художником-оформлювачем у Кіровоградських художньо-виробничих майстернях Художнього фонду УРСР.  У 1996р. був делегатом  ІІ-го з’їзду Спілки художників України від Кіровоградської обласної організації. Є активним учасником обласних, всеукраїнських та зарубіжних художніх виставок – «Виставка творів кіровоградських художників в Толбухіно, Болгарія» (1978), «Мальовнича Україна» (1991-2005), «50-річчя трагедії Бабиного Яру» (1991), «Голодомор 33» (1993), «Спорт в образотворчому мистецтві» (1998), «60-річчя Спілки художників України» (1998), «Осінній салон» (1993, 1994, 2000), «70-річчя Спілки художників України» (2008), «Барвиста Україна» (2013) та ін.

8

7

До середини 80-х років Ф.М.Полонський займався монументальним декоративним розписом і це вплинуло на розвиток всієї його подальшої творчості. Його розписи можна побачити в обласному госпіталі для ветеранів війни, в Кіровоградському державному технічному університеті, в меморіальному музеї комсомольської підпільної організації «Спартак» (с. Красногірка, Голованіський район) та інших закладах нашої області.

У 2004 році Фелікс Михайлович був нагороджений Почесною відзнакою Міністерства культури і мистецтв України «За досягнення в розвитку культури і мистецтв», у 2007 році став лауреатом обласної премії у сфері образотворчого мистецтва та мистецтвознавства імені Олександра Осмьоркіна у номінації «національна традиція», а в 2011 році  відзначений  Грамотою Кіровоградської обласної ради.

Твори Фелікса Полонського зберігаються у фондах Міністерства культури України,  Кіровоградському обласному художньому музеї, Кіровоградському художньо-меморіальному музеї О. Осмьоркіна та приватних зібраннях України, Росії, Франції, Німеччини, Болгарії, Австрії, Польщі, Ізраїлю, США.

Леся Дмітрієва,

науковий співробітник відділу науково-просвітницької роботи

Кіровоградського обласного художнього музею

Адреса музею: м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна (Карла Маркса), 60