МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО. НЕОСЯЖНЕ -Музей українського живопису

МАРІЯ ПРИМАЧЕНКО. НЕОСЯЖНЕ

Источник: http://artarsenal.in.ua
У Києві в Мистецькому Арсеналі відкрилась ретроспективна виставка «Марія Примаченко. Неосяжне».

До експозиції увійшло понад 300 творів видатної художниці з колекції Національного музею українського народного декоративного мистецтва.

Фантастичний світ образів Марії Примаченко є унікальним мистецьким явищем, культурним феноменом, який поєднав у собі традиції народного малярства та особисту обдарованість художниці. Крізь зовнішню ліричність та наїв робіт Марії Примаченко, які йшли врозріз з офіційною радянською ідеологією, проглядають певні філософські пошуки художниці, сюрреалістичні мотиви ‒ все те, що дає право вважати мисткиню генієм, який не просто випереджав свій час, а створював власну реальність ‒ небачену, дивовижну, незбагненну.

Ретроспективна виставка «Марія Примаченко. Неосяжне» покликана подати творчість художниці як противагу радянської дійсності, яка нівелювала особистість і мала уніфікувати як звичайний побут, так світогляд кожного громадянина. За умов, коли мистецтво було перетворено на засіб пропаганди і виховання «нової людини», мистецький феномен Марії Примаченко для нас все ще залишається незбагненною таємницею.

1

3

4

З ранніх років Марія виявляла хист до малювання, захоплюючи батьків і односельців справжністю зображуваного нею. Саме краса природи стала підґрунтям для її самобутньої творчості. Під час навчання  у Києві в Центральній експериментальній майстерні народного мистецтва при Київському музеї українського мистецтва, Примаченко плідно працювала, експериментувала з керамікою, створювала акварельні малюнки з фантастичними істотами, які згодом населятимуть власний Космос художниці. Саме ці творчі пошуки привели Марію до використання гуаші, насичені кольори якої дали змогу художниці переносити на папір всю строкатість баченого нею дивосвіту.

Крізь важку хворобу, обов’язкову працю в колгоспі, трагедію Другої світової війни, що відняла у Марії брата і чоловіка, Чорнобильську катастрофу, яка опалила її натхненний рідний край, художниця пронесла любов до навколишнього світу, власне внутрішнє сяйво, яке поєднувалося з сильним характером і прагненням творити ‒ попри усе.

8

6

5

Музеєфікація творів Марії Примаченко розпочалася з 1930-х років, коли до Музею Державного музею українського мистецтва (тепер Національний художній музей України) надійшли перші 200 робіт художниці. Після створення у 1964 р. Державного музею українського народного декоративного мистецтва (тепер Національний музей українського народного декоративного мистецтва) твори М. Примаченко були передані до його колекції. Зараз у фондах музею зберігається найбільша частина творчого доробку Примаченко, яка налічує понад 650 одиниць.

На виставці «Марія Примаченко. Неосяжне» експонуються роботи, які були створені у різні періоди творчості художниці, що дає можливість простежити зміни у техніці та манері, підкреслити виразну альтернативність творчого методу, який подекуди не співпадатиме зі звичним уявленням про роботи мисткині.  Крім живопису на виставці «Марія Примаченко. Неосяжне» демонструэться кераміка її авторства та альбоми з малюнками художниці.

Кінорежисер Олександр Дірдовський представив відео-інсталяцію за мотивами творів Марії Примаченко, що поєднаються із мальовничими краєвидами її рідного Полісся.

15

14

1312

16

177

19

Разом з відкриттям виставки «Марія Примаченко. Неосяжне» 9 лютого відбулася презентація нового етапу освітнього проекту для дітей та родин АРСЕНАЛ ІДЕЙ, який пройшов повне оновлення та будується за проектним принципом, представляючи окремі творчі простори на загальну тему «Місто майбутнього».  Новий Арсенал Ідей покаже проекти – Нове місто, Неконтрольований живопис, Розумний дім, Природа і ми, Фінанси та розвиток.

10

9

18

11