«Коріння і крона» -Музей українського живопису

«Коріння і крона»

Источник: http://prostir.museum/
Зріз сучасного мистецтва Закарпаття пропонує своїм відвідувачам Чернівецький художній музей.

Виставка «Коріння і крона», яку вже побачили міста України та Європи і яка презентована нині в художньому музеї Чернівців, є зрізом сучасного мистецтва Закарпаття, яка жодним чином не претендує на узагальнюючий обсяг реального та практичного стану живопису регіону.

«Презентація даних творів та митців є виключно частковою та передбачає щось недоказане, присутнє на будь-якій виставці або в художньому творі, — каже директор Закарпатського художнього музею, художник Ференц Ерфан. — Тим не менше, тут презентовані усі покоління, всі творчі спілки, всі напрямки та динаміка розвитку мистецтва краю. Таким чином, представлені різноманітні стилі і напрямки – від реалістичних пейзажів та натюрмортів до складних стилізованих композицій і абстрактних творів».

Ідея створення відповідної колекції та проведення виставок закарпатського мистецтва в художніх закладах – галереях, виставкових залах та музеях – в Україні, Угорщині та інших сусідніх країнах виникла досить давно, й ініціатив було та й зараз є багато. Це пов’язано, передусім, зі становленням закарпатської школи живопису, яка сягає своїм корінням глибоко в угорське мистецтво. Корифеї закарпатського мистецтва — Йосиф Бокшай (1891-1975) і Адальберт Ерделі (1891-1955) — вчилися в Королівському художньому інституті у Будапешті у видатних художників світового рівня – Імре Рейвеса, Бели Грюнвалд-Івані, Пала Сіньєї Мерше та інших.

DSC_1083

DSC_1084

Як засновники закарпатського малярства, Ерделі та Бокшай мають послідовників упродовж декількох поколінь, що чітко простежуються на цій виставці, незважаючи на різноманітність жанрів і напрямків у мистецтві. Наразі з розмаїттям яскравого і самобутнього сучасного закарпатського мистецтва знайомляться на Батьківщині, в різних містах України та сусідніх країн.

«Це – направду унікальна збірка, в якій показані, напевно, кращі або одні з кращих робіт наших закарпатських художників, — зазначила заступник начальника укравління культури Закарпатської ОДА Ілдіко Молнар, яка, разом із оргкомітетом виставки, завітала на відкриття експозиції в Чернівцях. – І ми просто не могли не поділися талантами нашої художньої школи з сусідами».

DSC_1085

DSC_1088

Головним ініціатором виставки виступило Міністерство закордонних справ Угорщини, а Чернівці стали дев’ятим і заключним містом, в якому презентується даний проект. Дебютувала виставка «Коріння і крона» в Угорщині, пізніше – у Словаччині, згодом – на Закарпатті та у Львові. Всього на ній представлено 60 робіт двадцяти восьми авторів.

Виставка «Коріння і крона» триватиме в Чернівецькому художньому музеї до кінця серпня, тому радимо чернівчанам і гостям міста скористатися унікальним шансом побачити кращі зразки Закарпатської художньої школи, зібрані в одній експозиції.

АЛЬБЕРТ КОМАРІ

DSC_1087