IN VINO VERITAS -Музей українського живопису

IN VINO VERITAS

Источник: http://www.kmrm.com.ua

Від 28 жовтня 2015 р. у Київському національному музеї російського мистецтва працює виставка «IN VINO VERITAS». Виставку присвячено культурі пиття, історії вживання та зловживання спиртними напоями.

Вино як в язичництві, так і в християнстві завжди було сакральною матерією. Стародавні люди вважали, що вино – це не просто один із багатьох продуктів сільськогосподарської діяльності, а й божественний дар, яким небеса наділили людство.

В античній Греції, Римі та на Сході під різними іменами шанували великого бога, який відкрив людям виноградну лозу – Діоніса (Бахуса, Вакха). В роботах скульпторів, художників, мозаїстів з'являються зображення самого божества або тих, хто входив до його свити: німф, фавнів, сатирів.

Традиційно бога виноробства зображали у вигляді юнака з вінком із виноградної лози на голові. З одного боку Діоніса вшановували як бога родючості, вина і виноробства, з іншого – як бога оргій і хаосу, уособлення ірраціональної стихії.

Такою ж важливою константою напій із виноградної лози був і в християнській релігії. Першим чудом Ісуса Христа, що описано в Євангелії, було перетворення води на вино в Кані Ґалилейській, останнім – Євхаристія (причастя християнина, котрий заживає святих дарів).

З часом вино перестає бути тільки сакральним напоєм. Воно входить у повсякденну норму, перетворюючись на звичку (іноді шкідливу).

Адам Жан Віктор Вінсент. «Харчевня у Москві», 1838 (?). За рисунком Генріха Мітрейтера. Папір, літографія, акварель, лак
Володимир Маковський. «Потихеньку від дружини», 1872. Полотно, олія
Василь Котарбінський. «Оргія (Пісня ранку)». Полотно, олія

На виставці представлено твори В.Васнецова, В.Маковського, В.Верещагина, М.Сапунова, С.Соломка, С.Судейкина та інших відомих майстрів, а також твори, котрі ніколи не покидали музейні запасники. Експозиція відрізнятиметься жанровою різноманітністю (портрети, натюрморти, жанрові сценки, ілюстрації).

Крім живопису представлено твори графіки та декоративно-ужиткового мистецтва XVIII – XX cт. До участі у виставковому проєкті залучено твори КНМРМ, НМІУ та сучасних київських художників: Ю. Вакуленка, С. Вовка, С. Карунської, Р. Пушкаша, І. Єремеєвої, А. Ротара, Б. Фірцака, А. Блудова, І. Несміянова, О. Міловзорова.

Організатори сподіваються, що виставка розкриє деякі забуті сторінки історії, спонукатиме відвідувачів до роздумів на тему вина та його ролі у житті соціуму, а також дасть змогу побачити в іншому контексті добре відомі твори та познайомитися з музейними експонатами, які ніколи раніше не покидали фондосховища.

Володимир Сторожов. «Братина, ківш, лампа (Муфтюга)». 1966. Полотно, олія
Джемал Мірзашвілі. «Весілля», 1970. Полотно,олія
Ігор Несміянов. «Щедра осінь», 1993. Полотно, олія
Сергій Вовк. «Ізабелла та інші..», 2015. Полотно,олія