«І ніякий я не Федір, і ніякий я не Тетянич…»
… Я — нескінченність! — так відповідав митець, коли друзі вітались з ним на ім’я та прізвище. — Фрипулья! — виголошував він при знайомстві, вражаючи своїм ексцентризмом непідготовлену публіку.
Тетянич Федір / Фрипулья (1942–2007)
Народився у с. Княжичі, Київська область. Закінчив Київський державний художній інститут (1966). Педагог з фаху – В. Чеканюк. Після закінчення інституту працював на Київському комбінаті монументально-декоративного мистецтва. Член НСХУ (1973). Авангардист і перформер, один із яскравих представників українського андеграунду. Брав участь у всесоюзних, республіканських та міжнародних виставках.
«Фрипулья – Диво України»
Усією своєю художньою практикою Фрипулья маніфестував емансипацію мистецтва, позбавлення художнього акту будь-яких обмежень і формальностей. Перформанси художника були вкрай живописними (за рахунок яскравих костюмів та великої кількості атрибутів), а живописні роботи — перформативними. Варто лише згадати композицію «Три козаки» із зображенням двох воїнів, яку Тетянич експонував, лягаючи долу з сокирою, і, таким чином, ставав «третім козаком». Митець розробив концепцію житла майбутнього – біотехносфери, макети та повнорозмірні моделі яких він робив з вторинної сировини, пересувався містом у химерних, власноруч створених костюмах зі сміття: дерев’яних уламків, пластику, ганчірок із плямами фарби, фольги та бляшанок, творив чудернацькі інсталяції та влаштовував видовищні хепенінги. У своїх живописних творах, а також у маніфестах і перформансах, Фрипулья часто звертався до архетипів української культури, вплітаючи їх у концепцію всеосяжної нескінченності.
«Містерія гетьмана Богдана Хмельницького»
«Знак 5», 1970
Федір Тетянич суттєво випередив свій час — сучасники не сприймали його серйозно, вважали диваком. Насправді ж він виробив не тільки власну філософську концепцію, але й трансформував усе своє життя у тотальний художній акт. Витворивши свій самобутній світ — світ Фрипульї, він став втіленням справжньої свободи та сформував образ нового художника — мислителя, генератора ідей, універсальної людини, позбавленої обмежень.
17 лютого о 19:00 галерея «Дукат» відкриє виставку, присвячену 75-й річниці Федора Тетянича (Фрипульї), легенди українського альтернативного мистецтва. Окрім живописних творів в експозиції буде представлено арт-об’єкти, а також архівні фото- та відеоматеріали митця, деякі з них будуть презентовані вперше.
Галерея «Дукат» вдячна родині художника за сприяння в проведенні виставки.
«Всесвіт»,1982
Поліптих. Із серії «Безмежжя», 1970-ті
«Київське Динамо», 1975
Виставка триватиме з 18 лютого до 12 березня 2017 року за адресою: вул. Рейтарська, 8б, галерея «ДУКАТ».