«Фортеця» Анатолія Мельника -Музей українського живопису

«Фортеця» Анатолія Мельника

В Національному музеї Тараса Шевченка проходить виставка народного художника України, академіка Анатолія Мельника "Фортеця".

Архетипальне мислення, переосмислення базових для людства концептів існування властиве живописцю Анатолію Мельнику і близьке йому – знаємо це ще за його серією «Козак Мамай». Проте зараз у художній свідомості митця актуалізується дещо інший пласт архаїчного – прагнення до захисту, внутрішньої стійкості та непохитності перед обличчям численних небезпек виру життя. Алюзійність до сучасності у концепції фортеці, що лягла в основу виставки, зараз є очевидною і не потребує пояснень. Також особливим для митця символом є те, що найнадійнішою твердинею і фортецею для нього є церква.

Інші роботи, що ввійшли до виставки «Фотреця» є власним способом Анатолія Мельника витворити та підтримати «український простір», який є завжди актуальним для глядача. Серед них – портрети, де у кожному портретованому художник віднайшов символ та звів його до абсолюту; орієнтальні краєвиди, які, за словами доктора мистецтвознавства Олександра Федорука, написані в ім’я любові до того, що нас оточує; органічні ансамблі зображень квітів – плоди особливого кольоромислення художника.

Ольга Лагутенко, доктор мистецтвознавства: «Художник абсолютно не переймається тим, чи є він першовідкривачем, бо впевнений в тому, що коли він вкладає частинку себе в роботи – вони неповторні, як кожна особистість у величезній спільності людства».

Довідка

АНАТОЛІЙ МЕЛЬНИК. Народився у 1953 році (Хмельницька область). Закінчив Український поліграфічний інститут ім. Івана Федорова у Львові у 1984 році. Народний художник України. Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України. Член Національної спілки художників України. Генеральний директор Національного художнього музею України (2000-2012). Президент Українського національного комітету ІСОМ (2009-2012).
Персональні виставки у Національній спілці художників України (2008), Національному музеї у Львові ім. Андрея Шептицького (2009), Хмельницькому обласному художньому музеї (2009), Одеському музеї західного та східного мистецтва (2010), Харківському художньому музеї (2010), Полтавському художньому музеї (2011), Львівській Національній галереї мистецтв (2011), Національному художньому музеї України (2012), Національному художньому музеї Молдови (2013), Одеському музеї західного та східного мистецтва (2013), Хмельницькому обласному художньому музеї (2013).
Твори перебувають у колекціях музеїв України, приватних зібраннях в Україні, Німеччині, Франції, Угорщині, Росії, Канаді, Ізраїлі, США та ін.

Національний музей Тараса Шевченка
Адреса: м. Київ, бул. Т. Шевченка, 12