З ім’ям Феодосія Гуменюка пов’язана ціла історична епоха розвитку сучасного українського мистецтва. Його творчість – знакова. Знакова – у національних символах, образах, релігійних мотивах, історичних персонажах, обрядах, типажах. Вона поєднує як українську живописну традицію, так і європейську. За його творами можна вивчати історію України, етнографію, звичаї та вірування, обряди, геральдику, релігію та костюми українців. Майстер колажу і групового портрету, він через архетипи минулого творить образи сьогодення. Недарма він очолював майстерню історичного живопису в НАОМА.
Дзвони і хрести, птахи і воли, криниці і колеса, сонце і писанки, риба і Оранта, глечики і маківки, снопи і діжки, хоругви і вертепні звізди, сільські хати і образи, парубки і дівчата, чоловіки і молодиці, козацька старшина і гетьмани – пластичні і колірно цілісні.
Феодосій Гуменюк добре знаний і в Україні і за кордоном, народний художник України та лауреат Національної премії ім. Тараса Шевченка, він на вістрі сьогоднішнього духовного, культурного і громадського життя нашої Незалежної країни.
Олеся Томенко,
кандидат філологічних наук
Художня галерея «Митець»: Київ, вул. Велика Васильківська, 12