Доробок Іллі Ефроїмсона представили в чернігівському музеї -Музей українського живопису

Доробок Іллі Ефроїмсона представили в чернігівському музеї

Источник: http://www.halahan-art.com

В Чернігівському обласному художньому музеї імені Григорія Галагана відкрилась виставка харківського живописця Іллі Ефроїмсона (1913 – 1992).

На виставці експонуються живописні та графічні твори 1960-х – 1990-х років з фондів музею та надані дочкою автора – харків’янкою Тетяною Іллівною Ефроїмсон-Грибановою. У багатьох із них вдало поєднані досягнення різних мистецьких течій, відображені пошуки автором певного балансу між реалізмом та новітніми тенденціями українського і європейського мистецтва ХХ століття.

«Міст», 1970
«Натюрморт з яблуками». 1978. Полотно, олія

Живописний доробок 1980-х – 1980-х років представлено творами різних жанрів. По-перше, це пейзажі Харкова – ліричні або архітектурні. Друга тема його пейзажних творів – Крим, батьківщина художника. Не менш цікавлять митця можливості натюрморту, в якому він чудово передає гармонію різних форм предметів та красу складних тональних площин, демонструє своє ставлення до оточуючого світу. Високою майстерністю відзначаються автопортрети різних років. Лаконічні, без предметного оточення та деталей інтер’єру, вони «читаються», як життя художника.

«Автопортрет», 1982. Картон, олія
«Осінь». 1975. Полотно, олія

Живописні твори доповнює добірка графіки, виконана у 1960-ті – на поч. 1990-х років. У серії «Україна. 1932-1933» Ілля Якович глибоко емоційно розкриває тему українського голодомору 1930-х років («Біля хлібного магазину», «В місто, за хлібом»). У 1981 році художник працює над ілюструванням роману М.Булгакова «Майстер і Маргарита», наприкінці 1980-х років створює символіко-узагальнені композиції за книгою О.Солженіцина «Архіпелаг ГУЛАГ».

Аналізуючи галерею образів Іллі Ефроїмсона, яка ще недостатньо популяризована сучасними мистецтвознавцями, слід зазначити, що її автор належить до нечисельного гурту професійних художників - універсалів. Він не мав жодних мистецьких звань і нагород, але все своє життя присвятив творчості, завдяки якій і спромігся утвердитись в українському образотворчому мистецтві ХХ століття як самобутня мистецька особистість.

«Квіти у чайнику». 1982. Картон олія

Адреса музею: Чернігів, вул. Горького, 6.