До 95-річчя музею та до 200- річчя від дня народження І.К. Айвазовського — найвидатнішого пейзажиста, засновника мариністичного живопису, творчість якого увібрала найкращі традиції вірменської, української та російської культур. Ніхто із його сучасників не зміг з такою підкоряючою силою і натхненнями показати велич та красу морської стихії. Митцю був притаманний піднесено-романтичний світогляд, обумовлений його найулюбленішою темою — темою моря. Недарма в народній уяві, літературі море ототожнювалось з почуттям сили і могутності, волі і нескінченного простору, породжувало жагу до боротьби та відданості.
Втім не менш важливим є те, що саме Айвазовський стояв у витоків українського пейзажу, одним з перших звернувся до мальовничої краси української природи та сільського побуту.
На нинішній виставці експонуються понад 50 творів живопису і графіки ХVІІІ-ХХ ст. з колекції музею, які поєднані морською тематикою. Також передбачений показ світлин картин Айвазовського, втрачених музеєм під час Другої світової війни та експонатів музею Шереметєвих: архівні матеріали, світлини, різноманітні предмети, що знаходились на військових кораблях ХІХ ст. та особисті речі морських офіцерів – сучасників І. Айвазовського.
Звісно, що особливу зацікавленість викликає музейна збірка Айвазовського, яка складається з 18 творів живопису і графіки. Всі вони позначені високим рівнем виконання і надають уявлення про різні періоди мистецької діяльності художника. Проте організатори виставки з певною ціллю відійшли від монографічного і хронологічного показу. У кожному залі поруч з творами Айвазовського представлені роботи знаних чи маловідомих майстрів, котрі були попередниками, учнями та послідовниками великого майстра. Такий підхід візуалізує сталі традиції, і спадкоємність, пошуки і відкриття мариністичного живопису протягом двох століть.
Мистецтво Айвазовського мало величезний вплив на розвиток мариністичного живопису та кримської тематики. Він створив традицію і школу. Роботи сучасників, учнів і послідовників митця складають цілу епоху у розвитку морського пейзажу та кримських ландшафтів.
Нинішня виставка – продовження доброї традиції — всебічного ознайомлення відвідувачів з унікальною колекцією музею. Виставка є підтвердженням того, що справжнє мистецтво не має ніяких перепон. Художники, котрі звертались до відтворення неперевершеної краси морської стихії, баталій, різних морів і різних країн зрозумілі і привабливі, навіть у наш нелегкий час, для самого широкого кола глядачів.
Виставка триватиме з 12 вересня по 31 жовтня.
Адреса музею: Київ, вул .Терещінківська, 9
Виставка працює в режимі роботи музею – з 10.00 до 18.00 (каса працює до 17.00).
Вихідні дні музею – понеділок, четвер.