До 85-річчя Володимира Микити -Музей українського живопису

До 85-річчя Володимира Микити

Источник: http://zakarpattya.net.ua
В Ужгороді в обласному художньому музеї ім.Й.Бокшая працює виставка до 85-річчя живого класика закарпатського малярства – Володимира Микити.

Митець представив близько 80-ти полотен, левова частка з яких – із власного зібрання й частина – з фондів музею. Це різностильові та різножанрові роботи, написані майстром за останнє десятиріччя, але є і більш ранні, як то прославлене «Ягнятко». В центрі ж експозиції – портрети вчителів – Адальберта Ерделі та Йосипа Бокшая.

Як наголосив президент Академії мистецтв України Андрій Чебикін, художникові пощастило потрапити під потужний мистецький уплив корифеїв, однак і це пішло б на марно, якби не помножилось на власні хист та світогляд. Володимир Микита не просто всотав закарпатську школу живопису, а й віднайшов у ній власне звучання.

В радянські часи закарпатська автентика в образотворчості була майже знівельована, але Володимиру Микиті вдалось увічнити колоритні образи і картини з народного життя. Нині це не лише цікавий об’єкт для споглядання, а й цінний матеріал для вивчення. Крім того, Володимир Микита і особисто долучався до естетичного виховання молоді, викладаючи в Ужгородському коледжі мистецтв ім.А.Ерделі.

2

3

Цікаво, що цей ювілей митця, порівняно з попередніми, видався не таким рясним на всілякі відзнаки та нагороди. Як зазначалось, не тому, що не заслужив, а якраз навпаки – бо одержав уже чи не всі найвищі докази визнання. Володимир Микита – народний художник України, академік Академії мистецтв України, лауреат низки премій, зокрема, Шевченківської, а кількість різночинних грамот та подяк, як сам жартує, заважить на декілька кілограмів.

Серед інших є і не мистецькі звання – приміром, «Почесний громадянин Ужгорода». А втім, митця без перебільшення можна назвати душею цього міста. Його атмосферні розповіді, «смачна» говірка, вигляд і навіть шкідлива, але така характерна (наголос на другому складі) звичка курити піпу – занурюють усіх, хто поряд, у якесь незбагненне, романтичне позачасся Ужгорода.

9

4