Чи залишимо нащадкам шевченківську художню спадщину? -Музей українського живопису

Чи залишимо нащадкам шевченківську художню спадщину?

Український письменник Василь Портяк, який тривалий час працював у Національному музеї Тараса Шевченка, гостро піднімає питання про збереження безцінних графічних творів нашого видатного художника і поета.

Етюди Мікеланджело до фігури Лівійської сивілли /Сікстинська капела/. Цей виконаний сангіною малюнок зберігається у фондах Музею Метрополітен і експонується раз у кілька років. На нетривалий час і з усіма застереженнями - в горизонтальному стані, без доступу прямого освітлення і т.ін.

У нас чомусь мудрі голови вважають, що такі застороги зайві. Ще в 2004 році, плануючи "революційну" експозицію в Національному музеї Тараса Шевченка, збиралися широко демонструвати його графіку в оригіналах. Не стала на заваді світова практика й для авторів нинішньої експозиційної "перестройки". Ще при громадському обговоренні проекту експозиції на зауваги фахівців, що безцінні оригінали Шевченкових графічних робіт необхідно берегти, дуже прогресивний молодик з апломбом заявив, що он у музеї Мунка графіку виставляють, і нічого, а ви тут, замшілі... Воно і так, і геть не зовсім. У музеї Т. Шевченка зберігається 265 його графічних робіт - акварелей, олівцевих малюнків тощо. У фондах музею Мунка - 4500 малюнків! Є різниця у можливостях "ротації"? Але і норвежці не квапляться широко виставляти твори на паперових носіях, розуміючи для них небезпеку. Коли в 2013 році в Осло організували виставку до 150-річчя Е. Мунка, преса напередодні відкриття писала: "Можна буде побачити 220 робіт художника - стільки водночас ще не виставлялося."

Мені розповіли днями про долю малюнків Тетяни Пати в Петриківському музеї. Вони вицвіли від тривалого експонування на стіні. Тепер у такий спосіб катують графіку Шевченка. Ми хочемо, щоб і від його робіт залишився блідий слід? Хтось може щось із цим зробити? Агов, Спілка художників, Міністерство наше ... культурне!

Василь Портяк, письменник

Тарас Шевченко. «Портрет дівчини з собакою», 1838. Папір, акварель
Тарас Шевченко. «Будинок Котляревського в Полтаві», 1845. Папір, акварель
Тарас Шевченко. «Автопортрет», 1847. Папір, олівець