9 декабря -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
(056) 794 09 88, +38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок -вівторок – ВИХІДНИЙ

9 декабря

Народився Поль Жозеф ШЕНАВАР (9 грудня 1808, Ліон - 12 квітня 1895, Париж) - французький історичний живописець. Представник Ліонської школи в живопису.

Від 1825 року навчався в Національній вищій школі образотворчих мистецтв в Парижі. Займався в майстерні Ерсана, пізніше у Делакруа і Енгра. Продовжив навчання в Італії, під час дворазової поїздки туди. Став відомим вперше 1833 року, коли представив на конкурс картину «Засідання національних зборів у 1789 р.», за яку йому, з політичних міркувань, премія не була присуджена. Під впливом німецької філософії та живопису, П. Шенавар вважав, що метою мистецтва повинна бути гуманітарна і цивілізаційна місія.

Незабаром після революції 1848 року тимчасовий уряд доручив П. Шенавару розписати паризький Пантеон низкою настінних картин, що зображують основні моменти всесвітньої політичної та культурної історії - від створення світу до Великої французької революції. Він з радістю взявся за цю справу, яка була здійсненням проекту, задуманого їм ще в Італії і для якого ще там у нього були виготовлені ескізи кількох сюжетів. Шенавар встиг намалювати картони майже половини картин, коли Пантеон був знову перетворений в церкву, історичний живопис на його стінах був визнаний недоречним, і художнику довелося припинити розпочату працю. Його готові картони («Всесвітній потоп», «Смерть Зороастра», «Перехід через Рубікон», «Час Людовика XIV» і ін.) виставлені в Луврі, були зустрінуті похвалою любителів мистецтва і художників, як твори чудові за оригінальністю і глибиною своєї філософської ідеї, за вірністю духу історії, за ясності композиції і по майстерному, широкому прийому виконання.

Фрагмент картини «La Divina Tragedia». Музей Орсе, Париж


Народився Лев Феліксович ЛАГОРІО (9 грудня 1826, Феодосія — 17 листопада 1905, Петербург) — відомий художник-мариніст. Перший учень Айвазовського, його підмайстер, представник кіммерійської школі живопису.

Народився у Феодосії в родині неаполітанського віце-консула. Рано виявивши здібності і потяг до малювання, Лев Лагоріо в 1839–1840 рр. потрапив до майстерні І. К. Айвазовського. У 1843 році А. І. Казначеєв, таврійський губернатор, привіз художника-початківця до Петербурга, де Лагоріо поступив до Академії мистецтв у пейзажний клас до М. Н. Воробйова. Юнака особливо захоплювало зображення моря. З метою вдосконалення майстерності мариніста в 1845 р Лагоріо здійснив подорож на військовому фрегаті «Грозящий», а рік по тому на власному човні плавав по Фінській затоці.

У 1850 р Лагоріо закінчив Академію мистецтв з великою золотою медаллю і званням класного художника I ступеня, що давало право на пенсіонерську поїздку за кордон. Але спочатку художник був відправлений на Кавказ «для написания тамошних видов». Гори Кавказу назавжди полонили Лагоріо. З 1853 по 1860 р. Лагоріо перебував за кордоном в пенсіонерській поїздці, звідки привіз близько 30 картин. В італійських видах проявився той особливий неповторний почерк Лагоріо, якому він буде слідувати потім майже все життя. Для художника не було другорядних, нічого не значущих деталей, які інші художники могли опустити. У Лагоріо все написано точно до найдрібніших деталей. «За особенное искусство и познания в художествах» Лагоріо отримав звання профессора пейзажного живопису.

«Морський пейзаж», 1886

Лагоріо писав маріни, пейзажі, жанрові сцены, портрети і батальні композиції. Для живопису Лагоріо 1860-х років характерний інтерес до яскравих ефектів сонячного освітлення, що продовжувало традиції пізнього романтизму. Лише на початку 1870-х років наступив перелом: художника перестають захоплювати зовнішні ефектні, сонячні пейзажі, зате з'являються «мужні» теми бурі або аварії корабля на морі або ж барвисто монотонні, але витончені місячні ночі. Змінюється і палітра: фарби стають холоднуватими, за що критики називають їх «вицвілими». Але в цьому художник знаходить більше природності, ніж в ефектах яскравого освітлення.

«Маяк», 1895

З 1870-х років однією з найчастіших у творчості Лагоріо стає тема Криму. В Судаку він мав майстерню, куди щоліта виїжджав на етюди. Як і багато російських художників, брав участь як кореспондент в російсько-турецькій війні 1877–1878 рр. В 1880-1890-ті роки Лагоріо написав серію картин, що зображують міста Криму, а також Кавказу і Константинополя з боку рейду в штиль. Починаючи з 1880-х рр. Лагоріо багато працював аквареллю. У 1900 р. Л. Ф. Лагоріо був обраний почесним членом Академії мистецтв — своєрідний знак гідного внеску в російський живопис.

«Дача», 1892. Луганський обласний художній музей


Марія Дмитрівна РАЄВСЬКА-ІВАНОВА (1840, с. Гаврилівка Барвінівського р-ну Харківської обл. — 9 (?) грудня 1912, м. Харків) — українська живописець і педагог, перша жінка в Російській імперії, якій Петербурзька академія мистецтв надала звання художника.

Народилася в заможній родині землевласників. Отримавши якісну домашню освіту, молода дівчина їде до Європи. У Дрездені вивчає німецьку мову та літературу, у Міланській академії наук — лінгвістику, історію, зоологію та геологію, слухає лекції у Сорбоні та Празі. Марія Дмитрівна була однією з найосвіченіших жінок свого часу. У Дрездені, у майстерні професора Ергардта, вона навчилася малюванню та живопису, у скульптора Кірхгода брала уроки ліплення.

У 1868 році вона перша з російських жінок склала іспит у Імператорській академії мистецтв на звання вільного художника. На початку 1869 року Марія Дмитрівна відкрила в Харкові першу в Російській імперії приватну школу рисування та живопису (з загальнодоступною платою, для незаможних - безкоштовно). Академія мистецтв надала Раєвській-Івановій звання Почесного вільного общника Академії, а на першій Всеросійській виставці рисувальних шкіл, влаштованій з ініціативи художника Крамського, її школа отримала другий диплом, випередивши навіть знамените Строгановське училище. За 27 років школа випустила 885 учнів. Серед них відомі художники та архітектори: С. Васильківський, А. Данилевський, П. Левченко, К. Первухін, О. Бекетов та ін. Крім того, школа підготувала сотні професійних гравірувальників, ретушерів, іконописців, театральних декораторів, викладачів креслення та малювання у гімназіях.

У 1896 Марія Дмитрівна передала школу місту (на базі школи в тому ж році була створена міська школа рисування і живопису, а в 1912 - художнє училище; зараз це - Харківська державна академія дизайну і мистецтв).

Представник академізму. Створила ряд полотен (масло і акварель). У 1869 році в Харкові пройшла перша виставка її робіт. Марія Раєвська-Іванова автор підручника «Абетка малювання для сім'ї та школи» (1879), в якому були поміщені двісті її малюнків, і керівництва «Прописи елементів орнаменту для технічних шкіл», а ще, крім того, статей і брошур з художньо-педагогічних питань. Похована Раєвська-Іванова в рідному селі Гаврилівка.

«Автопортрет з моделлю», 1882


Родился Николай Николаевич КАРАЗИН (9 декабря 1842, Ново-Борисоглебская слобода на Харьковщине — 19 декабря 1908, Гатчина) — русский художник-баталист и писатель, участник Среднеазиатских походов.

Внук основателя Харьковского университета Василия Назаровича Кара́зина и известного русского историка, автора «Деяний Петра Великого» Ивана Ивановича Голикова. Окончил 2-й Московский кадетский корпус, служил драгунским офицером, участвовал в усмирении Польского восстания 1863—64 гг. С детства чувствуя большое влечение к живописи, Каразин в 1865 году вышел в отставку и поступил в Академию художеств, где два года работал под руководством известного баталиста Б. П. Виллевальде. В 1867 году Каразин покинул Академию, чтобы принять участие в походе на Бухару. В Туркестане Каразин познакомился с В. В. Верещагиным.

В 1874 и 1879 гг. Каразин, как художник, участвовал в географических экспедициях в Центральную Азию, получил высшие награды на географических выставках Парижа и Лондона. В Сербско-турецкую и Русско-турецкую войны 1877—78 гг. Каразин был военным корреспондентом-иллюстратором. В 1880-х гг. Каразин создал семь больших батальных картин на темы из похода русских войск в Хиву и Бухару. Но свою славу первого в России акварелиста и лучшего рисовальщика-иллюстратора он заслужил многочисленными работами акварелью, карандашом и пером. Мир произведений Каразина — преимущественно восточные окраины империи. Он также оформлял книги Н. В. Гоголя, Д. В. Григоровича, Ф. М. Достоевского, Н. А. Некрасова, А. С. Пушкина, Л. Н. Толстого, И. С. Тургенева и многих других. В 1907 году Н. Н. Каразин был избран членом Академии Художеств. Литературные произведения Каразина составляют 25 томов.

«Переправа туркестанского отряда через Амударью, 1873 год», 1889


Родился Лауриц ТУКСЕН (9 декабря 1853, Копенгаген — 21 ноября 1927, Копенгаген) — датский художник и скульптор, придворный художник российского императора Александра III, профессор копенгагенской Академии художеств.

Художественное образование получил в датской Королевской академии художеств, где учился вместе с другим классиком датского искусства, П. С. Крейером. Уже во время обучения в академии показал себя одним из наиболее одарённых учеников. В 1870 впервые посетил Скаген (впоследствии он был тесно связан с творческой группой Скагенские художники), затем (в 1880-х — 1890-х годах) много путешествовал по Европе. Во время этих поездок художник написал несколько портретов членов различных королевских фамилий, в том числе датского короля Кристиана IX, королевы Великобритании и Ирландии Виктории и российской императорской семьи.

В 1880-х годах был первым руководителем Свободной художественной школы в Копенгагене, созданной группой художников, возмущённых закосневшим академизмом, преподаваемым в Королевской академии художеств. В 1901 году, после смерти своей первой жены Урсулы, вторично женился на норвежке Фредерике Трешоу и поселился с ней в Скагене, на севере Ютландии, в местной колонии художников. Вернувшись в Копенгаген, тем не менее летние месяцы проводил в Скагене, где запечатлевал на холсте местные пейзажи, цветы в саду, писал портреты членов своей семьи и друзей. Писал также полотна, посвящённые исторической тематике в живописи.

«Коронация Николая II в Успенском соборе Московского Кремля 14 мая 1896 года». 1898. Эрмитаж


Родился Николай Васильевич ХАРИТОНОВ (9 декабря 1880, Ярославская губ. — 30 сентября 1944, Нью-Йорк) — русский художник, живописец академической школы, ученик Ильи Репина.

Родился в крестьянской семье. После окончания сельской школы двенадцатилетним подростком приехал в Петербург. Работал в писчебумажном магазине и в мастерской по изготовлению вывесок. Около 1895 года уехал на Валаам, стал послушником в монастыре, два года писал иконы. Вернулся в Петербург, посещал Рисовальную школу Общества Поощрения Художеств и частную мастерскую Л. Дмитриева-Кавказского. В 1901 году поступил вольнослушателем в Петербургскую Академии Художеств. С 1902 учился в мастерской И. Е. Репина. В 1909 году Н. Харитонову за картину «Икар» было присвоено звание художника. Он работал в Петербурге, писал портреты и жанровые сцены, пейзажи Русского Севера и Кавказа. Участвовал в весенних выставках в залах Академии художеств и выставке Товарищества Передвижных Художественных выставок (1916). Харитонов получил премии конкурса им. А. Куинджи за картины «Няня» и «Дама в чёрном», премию Общества Поощрения Художеств по жанровой живописи и юбилейную премию им. принцессы Евгении Ольденбургской за картину «На качелях».

В 1912 году путешествовал по Европе, работал в Париже, занимался в Мюнхенской академии художеств. В 1919 году Николай Харитонов эмигрировал в Королевство Сербов, Хорватов и Словенцев, с 1923 жил в Нью-Йорке, принял американское гражданство. Работал как портретист.

«Автопортрет» «Цыганка», 1909


Народився Марк ГЕРТЛЕР (9 грудня 1891, Лондон - 23 червня 1939, там само) - англійський художник.

Походив з родини єврейських емігрантів з Австро-Угорщини (нині - територія Польщі). Отримавши стипендію, вивчав живопис у престижній лондонській Школі витончених мистецтв Слейд (1908-1912). Під час навчання малював переважно портрети членів своєї сім'ї, в першу чергу - матері. У цей період Гертлер познайомився з такими художниками, як Пол Неш, Едуард Водсворт, Крістофер Невінсон, Стенлі Спенсер; був в близьких відносинах з ексцентричною художницею Дорою Каррінгтон.

Марк Гертлер був відомий в Англії початку XX століття як чудовий портретист і пейзажист. Писав також натюрморти. Член Нового англійського мистецького клубу (NEAC). На початку 1920-х років у Гертлера виявляють туберкульоз, і він змушений провести курс лікування в санаторії. У 1930-х роках художник викладає у Вестмінстерській Школі мистецтв. У цей час картини Марка Гертлера ледь продавалися. Організована в кінці 30-х років виставка його робіт провалилася, незабаром після того художник покінчив життя самогубством у своїй майстерні.

Автопортрет, 1920 «Сортувальники фруктів»


Родился Михаил Александрович ВЕРБОВ (9 декабря 1896, Екатеринослав (Днепропетровск) — 4 апреля 1996, Нью-Йорк) – живописец, график. Имел репутацию «портретиста королей и президентов», последнего ученика Ильи Репина.

Из семьи аптекаря. Детство и юность провел в еврейской среде в Средней Азии. В 1914 принял православие. Учился на юридическом факультете Петроградского университета (с 1915). В том же году познакомился с И. Е. Репиным и стал часто бывать в его усадьбе Пенаты. Несколько месяцев занимался в Высшем художественном училище живописи, скульптуры и архитектуры при ИАХ. Служил учителем рисования в Ташкентской средней школе (1918–1920). Учился в московском Вхутемасе (1920–1923) у Д. Н. Кардовского. В 1923 участвовал в последней выставке Союза русских художников.

В 1924 выехал во Францию, в 1930-х поселился в США. Быстро снискал себе известность «блестящего» портретиста. Исполнил живописные и карандашные портреты художников, музыкантов, государственных и общественных деятелей: И. А. Бунина, А. Ф. Керенского, Ф. И. Шаляпина, Э. Гилельса, К. А. Коровина, Т. Руффо, В.-Ч. Осборна, Г. Куртлайна, Э. Вуйара, И. Ганди и других. Автор портретов короля Швеции Густава V, короля Испании Альфонса XIII, румынских королей Фердинанда I и Кароля II, короля Испании Хуана Карлоса и югославской королевы Александры. В годы Второй Мировой войны создал 100 портретов морских пехотинцев США для их матерей. Преподавал живопись в Колумбийском университете в Нью-Йорке. Член-корреспондент Академии изящных наук в Риме (с 1973).

«Портрет Остроухова»


9 декабря 1912 года Монреальский музей изящных искусств (фр. Musée des beaux-arts de Montréal) принял посетителей в новом здании.

Старейший художественный музей Канады, один из известнейших музеев Северной Америки. Основан в 1860 году как Ассоциация изобразительных искусств. Музей открылся в 1879 году в первом здании в истории Канады, построенном специально для размещения коллекции произведений искусства. Но со временем площадей музея стало не хватать, и по проекту братьев Максвеллов было построено нынешнее здание музея в стиле неоклассицизма.

В музейной коллекции более 33 тысяч экспонатов, от античности до наших дней, большая часть которых подарена музею монреальскими меценатами. В коллекции представлено декоративное искусство, искусство Канады, искусство зарубежных стран, современное искусство, картины старых мастеров, гравюры и рисунки. В составе коллекции также ценное собрание старинных тканей, английского фарфора и крупнейшее в мире собрание шкатулок для чая, используемых во время японской чайной церемонии. В коллекции музея представлены работы Эль Греко, Тициана, Питера Брейгеля-младшего, Николы Пуссена, Джованни Тьеполо, Джованни Кастильоне, Сольваторе Розы, Жака Белланжа, Жоржа Руо, Мартина Шонгауэра, Жоржа де Фёра, Фердинанда Ходлера, Анри Лемана, Альбера-Эрнста Каррье-Белёз, Жана Батиста Коро, Франсуа Буше, Мариотто Альбертинелли, Феликса Валлоттона, Джеймса Энсора и многих других художников, скульпторов и гравёров.

Здание музея Из собрания музея: Питер Брейгель-младший. «Возвращение из гостей», после 1616


Народився Валерій Болеславович ГОЛИНСЬКИЙ (9 грудня 1951, Калінінград) - живописець, заслужений художник АР Крим (2001). Заслужений художник України (2007). Лауреат премії АР Крим.

У 1973 році закінчив Ворошиловградське художнє училище, в 1981-му - Київський державний художній інститут (майстерня станкового живопису, керівник професор В. В. Шаталін). Від 1987 року член Національної спілки художників України. З 2004 року викладає в Кримській філії Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, доцент.

Для відображення нерозривного зв’язку часів художник перетворює реальність на чудернацький світ, використовує умовність і стилізацію. Малюнок, об’єм, простір у Голинського розчиняються у динаміці кольорових плям. Основні роботи: «Кримський двір» (2000), «Пілігрим» (2000), «Біля джерела» (2001), «Сон. Старе місто» (2004), «Запах літніх трав» (2007), «Поклоніння волхвів» (2008).

«Продавець мушлів», 1996