7 ноября -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
(056) 794 09 88, +38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

7 ноября

Крещён Франсиско де СУРБАРАН (7 ноября 1598, Фуэнте-де-Кантос, Эстремадура — 27 августа 1664, Мадрид) — испанский художник, представитель севильской школы живописи.

Учился в Севилье, в школе Хуана де Роэласа. В 1622 году он уже был известным мастером, получал заказы для храмов и монастырей. В 1626—1627 годах по контракту с орденом доминиканцев он пишет 21 картину на религиозные сюжеты, в том числе знаменитую картину «Христос на кресте». В 1628—1630 годах Сурбаран пишет цикл картин о святом Педро Ноласко и цикл картин о жизни св. Бонавентуры.

«Явление апостола Св. Петра Св.Петру Ноласко», 1629. Музей Прадо, Мадрид

В 1631 году Сурбаран создаёт одно из лучших своих творений — картину «Апофеоз св. Фомы Аквинского», которая была признана шедевром ещё современниками живописца.

В 1634 году художник совершил путешествие в Мадрид, где получил титул придворного живописца. В Мадриде мастер отошёл от религиозной тематики — им был написан цикл из десяти полотен, изображающих подвиги Геркулеса (ныне в музее Прадо), а также историко-монументальное полотно «Оборона Кадиса».

«Оборона Кадиса от англичан», 1634, Мадрид, Музей Прадо

Постепенно его слава росла, вновь основываемые в Южной Америке монастыри наряду с испанскими охотно заказывали у Сурбарана картины. На конец тридцатых годов приходится пик творческой активности и популярности художника. В поздний период творчества Сурбаран обращается к лирическим образам Христа и Богоматери в детстве — «Мадонна с младенцем», «Отрочество Мадонны».

Последние годы Сурбаран жил в Мадриде. Его популярность шла на спад; несмотря на поддержку друга Диего Веласкеса он, забытый заказчиками, испытывал материальные трудности.

«Натюрморт с керамическими кувшинами», 1630-1635

В самом начале своей деятельности поставив себе за правило писать не иначе, как с натуры, Сурбаран не отступал от этого правила в течение всей своей жизни. Композиция в его картинах при правильности рисунка по большей части несложная и заключает в себе очень немного фигур, отличающихся благородством, поставленных в естественные, простые позы и прекрасно задрапированных. В колорите и светотени Сурбаран подражал Микеланджело да Караваджо (вследствие чего был прозван «испанским Караваджо»), сообщая переднему плану поразительную рельефность через сопоставление сильного света с глубокими тенями.

Автопортрет (?) «Молитва св.Франциска»


Народився П'єр МІНЬЯР, Міньяр римський (7 листопада 1612, Труа — 30 травня, 1695, Париж) — французький художник 17 століття.

Художню освіту почав здобувати у місті Бурже в майстерні Жана Буше. Потім працював у майстерні скульптора Франсуа Жанті. Першим меценатом Міньяра став маршал Вітрі, котрий сприяв влаштуванню молодого митця у майстерню захваленого Симона Вує. В майстерні Вує Міньяр зустрівся із художником Шарлем Лебреном. Згодом вони стануть художніми суперниками.

1635 року він відбув на стажування у Рим. Серед римських знайомих художника авторитетний Ніколя Пуссен, художник-француз, що прижився у Римі, вважав Італію своєю батьківщиною і не бажав повертатись до Франції. Міньяр затримався у Італії надовго. 1657 року його викликав у Париж молодий і амбітний король Луї XIV.

«Христос і самаритянка», 1681 р., Художній музей Північної Кароліни, США

В Парижі Міньяр отримав посаду керівника Гільдії св. Луки. Картини Міньяра набули нещирого пафосу, присмаку жеманності, демонстративної релігійності у біблійних композиціях. Більш точними були його парадні портрети, незважаючи на умовності і нещирість придворного мистецтва. Вони стануть характерними для офіційного і холодного академізму 17 століття. Художник отримав замови на низку монументальних стінописів, серед котрих ескізи до фресок у соборі Інвалідів чи розписи у куполі паризької церкви Валь де Грас. 1687 року семидесятип'ятирічний митець отримав від короля дворянський стан, а 1690 року – посаду придворного художника короля.

Автопортрет «Муза Кліо на троні», бл. 1689 р.


Народився Поль Жак Еме БОДРІ (7 листопада 1828 Ла-Рош-сюр-Йон, Вандея, Франція - 17 січня 1886 Париж) - французький живописець, один з найбільш відомих представників академічного напрямку часів Другої імперії.

Поль Бодрі народився в родині шевця. У 16 років завдяки муніципальній стипендії вступив до Національної вищої школи витончених мистецтв, де навчався під керівництвом Мартена Мішеля Дроллена. У 1850 році Бодрі отримав головну Римську премію за картину «Зенобія, знайдена пастухами на березі Араксу». Талант живописця проявився в суворій академічній манері. Під час перебування в Італії він надихнувся італійським мистецтвом і особливо маньєризмом Корреджо. У ранній період Бодрі надавав перевагу міфологічним або уявним сюжетам. Найбільш відома його картина цього періоду «Перлина і хвиля» (1862).

«Перлина і хвиля», 1862

Лише одного разу він спробував себе в історичному жанрі («Шарлотта Корде після вбивства Марата», 1861). Крім цього, Бодрі писав портрети відомих людей свого часу (Франсуа Гізо, Шарль Гарньє, Едмон Абу).

Вершиною майстерності живописця, що показують його уяву і високохудожній дар, стали фрески в будівлі Касаційного суду в Парижі, в палаці Шантійї, в деяких приватних садибах і, особливо, в будівлі Опери Гарньє. Більше 30 творів, включаючи композиції, були написані Бодрі протягом десяти років. Поль Бодрі був членом французької Академії витончених мистецтв, зайнявши місце Жана-Віктора Шнеца.

«Вбивство Марата (Шарлотта Корде)», 1860


Народився Юзеф ХЕЛМОНСЬКИЙ (7 листопада 1849, с.Бочкі біля Ловича, Польща — 6 квітня 1914, Куклувка-Заречна, ) — польський маляр. Один з провідних представників демократичного реалізму в польському мистецтві 2-ї половини XIX ст.

Студіював живопис у Рисувальному класі В.Герсона у Варшаві (1867-1871) та в Академії Мистецтв у Мюнхені (1872-1874); у 1876—1887 роках жив і працював у Парижі. Писав жанрові сцени і пейзажі, поєднуючи правдивість у зображенні селянської праці і побуту з глибоким відчуттям поетичної краси рідної природи.

«Оберек» (народний танець), 1878

У 1869—1908 роках часто відвідував Україну. Значну частину творів Юзефа Хелмонського становила його «Україніяна» - "Українська ніч" (1877), "Козак на коні" (1907), "Справа перед війтом", "Волинське містечко" (1875) та багато інших.

Автопортрет, 1902 «Лелеки», 1900. Національний музей у Варшаві


Родился Пол ПИЛ (7 ноября 1860, Лондон, Онтарио, Канада — 3 октября 1892, Париж) — канадский художник, один из первых канадских живописцев, получивших международное признание при жизни.

В детстве учился художественному мастерству у отца. Позднее занимался у Уильяма Лиса Джадсона и в Пенсильванской академии изящных искусств у Томаса Икинса. Продолжил обучение в Париже в Школе изящных искусств под руководством Жана-Леона Жерома, а также в Академии Жюлиана.

Много путешествовал по Канаде и Европе, участвовал в выставках как член Онтарийского общества художников и Королевской канадской академии искусств. На Парижском салоне 1890 года Пил завоевал бронзовую медаль за картину «После купания». Известен изображениями обнажённой натуры в сентиментальном духе, а также портретами детей. Умер во сне от лёгочной инфекции в Париже в возрасте 32 лет.

«Автопортрет» «Маленькая пастушка»,1892. Художественная галерея Онтарио, Канада


Родился Ле́ссер У́РИ (7 ноября 1861, Бирнбаум, провинция Позен — 18 октября 1931, Берлин) — немецкий художник еврейского происхождения, близкий своими пейзажами и натюрмортами к импрессионистам. В позднем периоде творчества писал также монументальные картины на библейские сюжеты.

Ури учился живописи в Дюссельдорфе и Брюсселе, собрал ценный опыт в Париже у Лефевра, изучил Фландрию и некоторое время учился в Мюнхенской академии художеств. С 1887 года Лессер Ури проживал в Берлине. Его любимыми сюжетами для картин стали улицы Берлина и виды Бранденбурга. Ури виртуозно владел как маслом, создавая цветочные картины, натюрморты и типичные сценки в городских кофейнях и на улицах, так и пастелью, которая позволяла ему отразить в пейзажах нюансы воздуха и света.

«Автопортрет с кистью и палитрой», 1910 «Вечер в кафе «Бауэр». 1898


7 листопада 1883 в готелі у центрі міста Індіанаполіс відкрилася виставка 453 творів 137 художників. Це була перша виставка, організована Асоціацією мистецтв Індіанаполіса, Успіх цієї виставки, яка привернула значні натовпи протягом всієї своєї тритижневої роботи, призвів до створення міського музею. Зараз Музей мистецтв Індіанаполіса (відомий також за скороченням IMA) – це енциклопедичний музей мистецтв, розміщений у місті Індіанаполіс, столиці штату Індіана, США.

Музей мистецтв Індіанаполіса є дев'ятим з найстаріших за віком та восьмий по розміру мистецький музей США. Постійна колекція включає в себе більше 54 000 робіт, в тому числі африканських, американських, азіатських і європейських. Значні частини колекції складаються з картин неоімпресіоністів; японського живопису періоду Едо; китайської кераміки і бронзи; картин, скульптур і гравюр Поля Гогена і Школи Понт-Авена; великої кількості робіт Вільяма Тернера; а також зростаючої колекції робіт сучасного мистецтва.

Із зібрання музею: Джованні Белліні. «Мадонна з немовлям», до 1500 р.


Шалва Герасимович КИКОДЗЕ (1894, с. Бахви, Озургетский уезд, Кутаисская губерния — 7 ноября 1921, Фрайбург, Германия) — грузинский художник-экспрессионист, график, карикатурист и театральный декоратор, представитель Парижской школы.

Учился в гимназии для грузинского дворянства. В 1914 году Шалва уехал в Москву и поступил на юридический факультет Московского университета. С 1916 года стал учиться в Московском училище живописи, ваяния и зодчества, но после революционных событий в 1918 вернулся в Грузию. С 1916 — член Общества грузинских художников. Активный участник выставок, которые организовывало Общество. В том же году принял участие в экспедиции в грузинском селе Набахтеви, сделав там копии фресок XV века в местной церкви.

«Гурийская женщина с кувшином». 1921 г.

При финансовой поддержке Общества грузинских художников для продолжения образования в Европе в 1919 году вместе с художниками Давидом Какабадзе и Ладо Гудиашвили отправился в Париж. Здесь он с друзьями-художниками поселился в знаменитой коммуне художников «Улей» (Ля Рюш), завел знакомства со многими художниками Монпарнаса, много и плодотворно работал. Писал сюжетные сцены, пейзажи, портреты, карикатуры.

В 1921 году Ш. Кикодзе тяжело заболел и отправился лечиться в Германию. 7 ноября 1921 года художник скоропостижно скончался и был похоронен в немецком городе Фрайбурге.

Автопортрет, 1920 «Артистическое кафе в Париже». 1920


Народився Михайло Андрійович РИБАЛЬЧЕНКО (7 листопада 1909, Луганськ — 19 лютого 1998, Харків) — український маляр, художник монументально-декоративного мистецтва (розпис, панно), графік, заслужений діяч мистецтв з 1968 року.

Закінчив Харківський художній інститут (1927—31), де навчався у М.Бурачека, С.Прохорова, О.Кокеля. Член Спілки художників України з 1938. Учасник республіканських і всесоюзних виставок з 1931. Інвалід Другої світової війни. Персональна виставка: Харків - 1996. Викладав у ХДХІ (1948-51), доцент (з 1949).

У 1930-их роках створював пропагандистські плакати, картини на революційні теми («Білі в місті», «Після відступу», 1937); панно «Збирання яблук» (разом з О. Любимським) на Всесоюзній господарській виставці в павільйоні УРСР у Москві (1939); картини на воєнні теми («На світанку», 1957) та ін. Жив та працював у м. Харків.

«Вечір. І. Франко і Л. Українка з пастухами», 1956. Офорт


7 листопада 1930 року було відкрито Бердянський художній музей ім. І. І. Бродського.

Восени 1930 року І. І. Бродський разом зі своїм учнем, Петром Петровичем Білоусовим, привезли до Бердянська і подарували рідному місту 230 творів живопису, скульптури та графіки з розформованої колекції Імператорської Академії мистецтв і особистої колекції Ісаака Ізраїльовича. Тоді на другому поверсі Краєзнавчого музею була відкрита "Картинна галерея імені Заслуженого діяча мистецтв І. І. Бродського", який був обраний її довічним директором. Незабаром галерея була перейменована в "Бердянський обласний художній музей імені Заслуженого діяча мистецтв І. І. Бродського" (до 1939 року Дніпропетровської, після відділення - Запорізької області) і, завдяки старанням свого засновника, який на той час очолив Всеросійську Академію мистецтв, з кожним роком поповнювалася все новими шедеврами - в основному пензля учнів і друзів художника. У зв'язку з відкриттям у 1971 році в Запоріжжі художнього музею, бердянський музей втратив статус обласного.

Первісна колекція Бердянського художнього музею, подарована І.І. Бродським, була собою зібранням полотен другої половини ХІХ – початку ХХ століття. До колекції входили твори І.К. Айвазовського, О.К. Саврасова К.О. Коровіна, А.І. Куїнджі , О.М. Бенуа, М.Н. Дубовського, М.П. Богданова-Бєльського, А. Капальті та інших відомих художників. Полотен самого І.І. Бродського в музеї небагато, найкращі з яких, мабуть, «На острові Капрі» та «Парк восени», а також авторські повторення портретів вождів революції. Колекція з 150 офортів і естампів П.П. Білоусова була дарована Бердянському художньому музею імені І. І. Бродського автором. Велику кількість картин отримано музеєм від сучасних художників Приазов'я.

Сьогодні у фондах музею нараховується більше 4,5 тисяч витворів мистецтва, серед яких: живопис, скульптура, графіка, прикладне мистецтво. 2007 року музей нарешті отримав нове приміщення за адресою: вулиця Центральна, 29.

Вхід до музею Із зібрання музею: Ісаак Бродський. «Зима», 1913

Народилася Тетяна Миколаївна ГОЛЕМБІЄВСЬКА (7 листопада 1936, Київ) — українська художниця, педагог. Професор Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. Дійсний член (академік) Національної академії мистецтв України (1997). Народний художник України (1986).

Тетяна Голембієвська народилася у родині художників Миколи Молоштанова та Ангеліни Голембієвської. У 1962 році закінчила Київський державний художній інститут (педагоги з фаху — В. Костецький, К. Трохименко, С. Григор'єв). У 1965 році завершила навчання у творчих майстернях Академії мистецтв СРСР. Член Національної спілки художників України (1962). Учасниця вітчизняних і міжнародних художніх виставок.

«Свято врожаю»

У 1968 році почала викладати у Київському державному художньому інституті. У 1984 році отримала звання професора. У 1989–1991 роках керувала живописною майстернею Київського відділення творчих майстерень Академії мистецтв СРСР. З 1998 року — керівник групи аспірантів-стажистів станкового живопису Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури. за роки педагогічної роботи виховала численну плеяду яскравих своєю творчістю митців. Серед її учнів такі відомі художники, як М. Гуйда, А. Зорко, А. Яланський, О. Ясенєв, І. Жук, Акбар та багато інших.

Тетяна Голембієвська працює у галузі станкового живопису. Її картини вражають лаконізмом композиційної режисури, самобутнім відчуттям природи, величі образів українського народу, свідчать про майстерне володіння автора кольором та малюнком. Тонка живописна культура, образність і поетична насиченість творів здобули широке визнання шанувальників мистецтва. Роботи Т. Голембієвської зберігаються в музеях України та у зарубіжних зібраннях Росії, Японії, Італії, Греції, Франції, США, Норвегії, Німеччини, Англії, Шотландії.

Чоловік — Зноба Валентин Іванович (1929–2006) — український скульптор, народний художник України. Син — Зноба Микола Валентинович — скульптор.

«Подруги (Бесіда)», 1959


7 листопада 1960 року в м Яготині (Київська обл.) на громадських засадах було створено музей, одним з відділів якого в 1983 році стала Яготинська картинна галерея – одна з кращих районних картинних галерей України.

Розміщена галерея в мальовничому парку на березі озера Супій в двоповерховому кам'яному ризаліті – залишку колишнього палацу Розумовських-Рєпніних. На двох поверхах знаходиться 14 експозиційних залів, де широко представлено українське мистецтво - твори живопису, скульптури, графіки, декоративного мистецтва, в тому числі глибоко висвітлено творчість художників Яготинського району. В експозиції музею можна побачити полотна видатних українських художників - М. Глущенка, Т. Яблонської, С. Григор'єва, С. Шишка, І. Їжакевича, А. Монастирського, А. Пламеницького, В. Забашти та ін. Значне місце відведено графічним творам В. Касіяна, М. Дерегуса, а також В. Куткіна, І. Філонова.

Гордістю картинної галереї є найповніше зібрання робіт народної художниці України Катерини Білокур: живопис, акварель, графіка, ескізи, начерки, етюди, ранні та незакінчені роботи (загалом понад 70 робіт). Цікавий також невеликий стенд з особистими речами майстрині: фарби, саморобні пензлики і «сировину» для їх виготовлення - хутро, пір'їнки, крильця метеликів...

Адреса музею: Київська обл., м. Яготин, вул. Незалежності, 59.

У залі творчості Катерини Білокур