25 января -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

25 января

Народився Говерт ФЛІНК (25 січня 1615, Клеве, Німеччина - 2 лютого 1660, Амстердам) - голландський живописець, відомий як портретист, майстер історичної картини, один з художників Золотого століття голландського живопису.

Спочатку був відданий батьком в підмайстри до кравця, але через захоплення живописом відправлений в навчання до художника Ламберта Якобса, який писав полотна історичного жанру. У 1633 Флінк їде в Амстердам, де вступив в майстерню Рембрандта. Ставши 1652 року громадянином Амстердама, Флінк в 1656 році одружився на Софі ван дер Говен, дочки одного з директорів Голландської Ост-Індської компанії. Флінк став відомим у вищих шарах суспільства, тримав багатий будинок, прикрашений античними статуям і з багатою колекцією гравюр.

Багато років Флінк опановує майстерність Рембрандта, слідуючи його стилю і прийомам. Перший період творчості Флінка вважається найкращим. Він стає модним портретистом. У 1638 написана знаменита робота «Ісаак благословляє Якова», яка зберігається в музеї Амстердама. Його картини написані в кращих традиціях школи Рембрандта. Так само на Флінка вплинув своєю світською і декоративної манерою ван дер Гельст.

«Чотири командира громадської варти», 1642. Амстердамський музей

Відомі групові портрети пензля Флінка, в т.ч. полотно великого розміру, на якому зображено укладення Мюнстерського мирного договору з 19-ю фігурами в повний людський зріст. Художник пише багато великих алегоричних картин в урочисто-бароковій манері. Кращими творами Флінка в цьому жанрі вважаються гігантські картини «Маній Курій Дентат обирає ріпу замість золота» (1656) і «Молитва Соломона» (1658), написані для нової амстердамської ратуші.

«Автопортрет», 1640 «Ісаак благословляє Якова», 1638 році, Амстердамський музей


Народився Помпео Джіроламо БАТОНІ (25 січня 1708, Лукка - 4 лютого 1787, Рим) - один з найуспішніших італійських живописців XVIII століття. Родоначальник парадного портрета в стилістиці класицизму.

Народився в сім’ї ювеліра. Навчався в Римі у місцевих художників. Вже на початку 1740-х років у нього не було недоліку в замовленнях на вівтарні образи, міфологічні, історичні та алегоричні картини, а в 1741 році він був прийнятий в члени Академії Святого Луки. Слава портретиста залучала в його майстерню вищу аристократичну знать зі всієї Європи, йому замовляли портрети папи і монархи. Він був зберігачем папських колекцій, а його будинок став громадським і інтелектуальним центром. Мистецтво Батоні не знало конфліктів з громадським смаком і знаходило незмінне визнання у сучасників. Завдяки вивченню рафаелівської спадщини художня мова Батоні з плином часу стає ясною і строгою.

Батоні створював алегоричні картини, полотна на сюжети зі Священного писання, давньої історії, пробував свої сили у фресці. Завдяки Батоні склалася мода на так звані «портрети гран-туру». Відвідуючи Рим, британські мандрівники не втрачали нагоди замовити собі у Батоні портрет, де художник їх зображував в оточенні старожитностей, руїн і творів мистецтва. Портрети на повний зріст замовляли Батоні і багаті вельможі Російської імперії.

Творчість Помпео Батоні в цілому знаменує початок нового напрямку європейського стилю живопису - класицизму кінця XVIII в. Безумовна заслуга Батоні, що завдяки йому мистецтво відійшло від надмірного маньєризму, властивого XVII століттю.

«Автопортрет», 1773-1774 Портрет Розумовського, приписуваний Помпео Батоні


Народився КАН СЕ ХВАН (25 січня 1713, Чінджу - 23 грудня 1791, Сеул) - корейський художник і каліграф кінця епохи Чосон.

Народився в південній частині Кореї. 1744 року оселився в місті Ансан, де провів 30 років. Він вступив до королівської служби у віці понад шістдесят років: у 1774 переїхав до столиці Кореї - Сеула, де жив до своєї смерті. У 1784 відвідав Пекін.

Кан Се Хван - учитель одного з найбільших корейських художників Танвона (Кім Хон До), який прославився як кращий художник династії Чосон, що зображав повсякденне життя. Як провідний діяч мистецтва Кан Се Хван спілкувався з багатьма художниками і письменниками, створюючи свій власний світ мистецтва, що охоплює поезію, каліграфію, живопис і критику.

«Автопортрет», 1782 «Альбом з уступами Тхечжона з Подорожі в Сонгдо», 1757


Родился Дэниел МАКЛАЙЗ (25 января 1806, Корк, Ирландия — 25 апреля 1870, Лондон) — ирландский и английский художник-портретист, представитель викторианского академизма, мастер исторического жанра, карикатурист и книжный иллюстратор.

Родился в семье сапожника. Учился в местной Школе искусств. В 1827 году отправился обучаться в Лондон, где успешно поступил в Школу искусств (училище) при Королевской Академии, в выставках которой регулярно участвовал с 1829 года. В 1840 стал академиком, а в 1866 отклонил предложение на президентство в Королевской Академии художеств. Художник принадлежал к творческому поколению, предшествующему прерафаэлитам, но разделял некоторые их идеи. Первоначально Маклайз был известен как портретист, однако вскоре приобрёл весомую репутацию на поприще больших жанровых полотен на исторические и литературные тематические сюжеты. В 1858 году Маклайзу было поручено выполнить две фресковые росписи в Палате Лордов на темы недавней истории: «Встреча Веллингтона и Блюхера при Ватерлоо» и «Смерть Нельсона при Трафальгаре». Одной из наиболее известных работ художника является «Портрет Чарльза Диккенса», с которым Малайз имел близкую дружбу.

«Портрет Чарльза Диккенса», 1839


Опанас Юхимович РОКАЧЕВСЬКИЙ (1830, м Рославль Смоленської губернії - 25 січня 1901, Київ) - популярний російський і український живописець 19-го століття. Академік. Включений в неофіційний список 100 кращих художників України.

Народився в небагатій міщанській родині. Перші художні навички отримав у приватній художній школі в Смоленську. У 1852 році без будь-яких коштів, сподіваючись тільки на свої здібності, він відправляється до Петербурга, де стає учнем Імператорської Академії мистецтв. Навчався Афанасій в класі історичного живописця професора Ф. Бруні, що стояв в ті роки на чолі російського академізму. Від свого вчителя молодий живописець, який не став новатором у мистецтві, перейняв добротні академічні традиції.

У 1857 році Рокачевський закінчує Академію зі званням некласного художника і повертається в Рославль. У 1860 році він представив на Академічній виставці "Портрет матері", який отримав високу оцінку публіки і критики. За цю роботу Рокачевський був удостоєний звання академіка живопису одночасно з Тарасом Шевченком.

У 1863 році разом з сім'єю Опанас Юхимович переїхав до Києва, де заробляв на життя виконанням замовних робіт і писанням ікон. Журнал "Мистецькі новини" писав через двадцять років: «У Києві майже немає художників, і художні заняття майже повсюдно відсутні в публіці ... З художників, що тут живуть, понад інших виділяється Рокачевський О. Ю., хороший портретист, якого обставини змушують займатися переважно замовленнями для церков і т. п. Портретів йому доводиться писати хіба два - три на рік. І треба дивуватися, як ця людина зовсім не загинула в чужому мистецтву середовищі, все ще намагається не відстати від сучасних прагнень і залишається ще артистом в душі».

Опанас Юхимович продовжував регулярно брати участь своїми роботами в Академічних виставках. Але Рокачевський отримав визнання в Києві не тільки як портретист. Великою його заслугою було те, що при Києво-Печерській лаврі їм була заснована загальнодоступна малювальна школа, в якій він був також і викладачем, передаючи свою багату техніку художникам-початківцям.

Нечисленні картини Опанаса Рокачевського, які вціліли до нашого часу, зберігаються в музеях Дніпра та Києва, Мінська, Смоленська і Москви, а також на батьківщині - у Рославлі.

«Портрет дочки художника», 1860


Родился Иван Иванович ШИШКИН (25 января 1832, Елабуга – 20 марта 1898, Петербург) – русский художник-пейзажист и гравер.

Академик (1865), профессор (1873), руководитель пейзажной мастерской (1894–1895) Академии художеств. Член-учредитель Товарищества передвижных художественных выставок.

Происходил из древней вятской фамилии Шишкиных, был сыном купца. Учился в Московском училище живописи, ваяния и зодчества (1852–1856), продолжил своё образование в Петербургской Академии Художеств (1856–1865) у профессора С. М. Воробьёва. За успехи в учебе был отмечен серебряными и золотыми медалями и пенсионной поездкой в Германию и Швейцарию.

Был одним из лучших рисовальщиков. Много ездил по России, в своих картинах показал себя удивительным знатоком растительных форм, тонко воспроизводя отличительные черты различных видов деревьев, трав, кустарников, порой в ущерб общему замыслу. Художник с увлечением работает над широкими по размаху, эпическими по своему строю картинами, воспевающими просторы родной земли. В 1873 году академия возвела его в звание профессора за картину «Лесная глушь». Иван Шишкин умер скоропостижно, сидя за мольбертом и работая над новой картиной.

«Рожь». 1878. Третьяковская галерея, Москва

Одна из самых популярных работ, по которой широкая публика знает художника, «Утро в сосновом лесу». В действительности, над картиной работали два художника — Иван Шишкин и Константин Савицкий. Савицкий написал медведей, но коллекционер Павел Третьяков стёр его подпись, так что автором картины часто указывается один Шишкин.

«Утро в сосновом лесу». И. Шишкин, К. Савицкий, 1889


Родился Милош (Александр Васильевич) КОТАРБИНСКИЙ (25 января 1854, c. Чемерники, Люблинской губернии, Царства Польского — октябрь 1944,Гродзиск-Мазовецкий, Польша) — российский и польский живописец, певец, литературный критик, поэт и композитор, профессор.

Двоюродный брат известного художника Вильгельма Котарбинского. Учился живописи в Варшаве у Войцеха Герсона и Александра Каминского. С 1875 по 1882 годы он обучался в Императорской Академии художеств в Санкт-Петербурге под руководством М. К. Клодта и П. П. Чистяковa. В 1881 году Котарбинский за картину «Прометей» был награждён золотой медалью второй степени.

После Академии отправился в заграничное турне, где в Риме продолжил повышать своё мастерство. Вернувшись в Польшу, работал учителем рисования и живописи в столичных школах, а позже профессором городской школы рисования в Варшаве. В последующие годы (1887—1891) — художник и иллюстратор в газетах и журналах Польши, был художественным руководителем журнала «Иллюстрированный еженедельник». В 1892—1912 гг. М. Котарбинский преподавал в основанной им частной художественной школе для женщин.

В 1902 ему было присвоено звание академика живописи. В 1905 он стал профессором Варшавской школы изящных искусств, а с 1923 — директором этого учебного заведения. Кроме того, занимался артистической критикой, пел в хоре «Лютня», писал песни, сказки, стихи и фрашки. М. Котарбинский является автором медали Независимости и Креста Независимости, утверждённых президентом Польши 7 ноября 1930 г.

Первоначально Милош Котарбинский был художником исторического жанра, позже писал пейзажи, иногда картины на религиозную тематику и фантастические сцены . Его ранние работы отражают влияние Яна Матейко.

«Данте и Вергилий»


Народився Феодосій Сафонович КОЗАЧИНСЬКИЙ (25 січня 1864, с.Глодоси Київської губ. (зараз – Кіровоградська обл.) – липень 1922, Єлисаветград) – український живописець, педагог, один з засновників кіровоградської школи живопису.

Народився в багатодітній сім'ї дячка. Вчився живопису вільним слухачем у Петербурзькій АХ у Іллі Рєпіна у 1882 – 1887 роках. Змушений був просити видати йому «свідоцтво про бідність», на підставі якого вручався безкоштовний білет на відвідування класів. Залишив Академію через відсутність середньої освіти та повне зубожіння. Співробітничав як ілюстратор у провідних видавництвах, робив малюнки для журналів «Нива», «Север», «Живописное обозрение» та ін.

У 1904 р. Козачинський повертається додому, працює учителем малювання та креслення Єлисаветградського земського реального училища, а з 1906 р. очолює вечірні рисувальні класи, випускниками яких стала ціла плеяда відомих художників: Олександр Осмьоркін, Петро Покаржевський, Амшей Нюренберг, Олександр Фойницький, Захар (Іссахар-Бер) Рибак та інші. У 1913 був співорганізатором 1-ої Єлисаветградської художньої виставки, де експонував понад 20 робіт. Заснував першу в місті картинну галерею у приміщенні Ремісничо-грамотного училища (зараз Будинок науки и техніки). В 1921 очолив відділ мистецтв Єлисаветградського природничо-історичного музею. Існують здогадки, що помер Феодосій Сафонович від голоду. Єлисаветградська газета «Червоний шлях» 12 липня 1922 р. написала: «На Петропавлівському кладовищі поховано художника академіка Феодосія Сафоновича Козачинського».

Відомо лише кілька творів художника, які зберігаються у Кіровоградському обласному художньому музеї, - пейзажі, портрети, жанрові сцени.

«Гімназистка», 1910


Народився Абрам Маркович БРАЗЕР (25 січня 1892, Кишинів – березень 1942, Мінськ) - білоруський скульптор, графік і живописець. Заслужений діяч мистецтв Білорусії (1940).

Закінчив художнє училище в Кишиневі. У 1912-1916 роках стажувався в Парижі, жив в знаменитому «Вулику» (Ля рюш), де зблизився з Марком Шагалом, в 1912-1914 роках навчався в паризькій Національній школі образотворчих мистецтв.

Від 1918 року оселився в Вітебську, де займався викладацькою роботою, з 1923 - в Мінську. Велика персональна виставка Бразера відкрилася в червні 1941 року за кілька днів до нападу Німеччини на СРСР. Всі роботи художника на цій виставці були знищені гітлерівцями після захоплення міста, а сам художник з родиною в березні 1942 року розстріляний в мінському гетто.

Уцілілі роботи Бразера (портрет Ю. М. Пена, 1921; бюст С. М. Міхоелса, 1926 та інші) зберігаються в Національному художньому музеї Республіки Білорусь в Мінську.

«Автопортрет». 1939 «Портрет Ю.М. Пена». 1921Народився Джозеф СОЛМАН (25 січня 1909, Вітебськ, Російська імперія - 16 квiтня 2008, Нью-Йорк) - один з провідних представників американського експресіонізму.

Син єврейського кравця Натана Солмана. Коли хлопчикові було три роки, його родина емігрувала до США. Джозеф вже в ранньому віці хотів бути художником і непогано малював. Згадуючи своє дитинство, він жартівливо зауважував: «Моя мати казала, що я робив начерки навіть тоді, коли ще повзав». Згодом юнак відвідував заняття в Лізі студентів, а також навчався в Національній художній академії. Пізніше закінчив Нью-Йоркську Національну Академію дизайну.

У 1934 році Солман організував свою першу персональну виставку. У творах, представлених на ній, багато хто побачив вплив французького художника-модерніста Жоржа Руо. У 1935 році Солман і Марк Ротко заснували групу прогресивних експресіоністів «Десять», в яку також входили Адольф Готтліб, Луїс Шанкер, Ілля Болотовський та інші відомі художники. У своїй творчості, яка охоплює майже вісім десятиліть, Джозеф Солман захоплювався соціальним реалізмом і кубізмом, експресіонізмом і абстракціонізмом. Писав олією, гуашшю та аквареллю, займався монотипією. Найбільше відомий як портретист, Солман також писав натюрморти, пейзажі, інтер'єрні композиції, працював в інших жанрах. Єдиною константою в його творчості була фігуративність. Мистецтво Джозефа Солмана вважається «національним скарбом»; його називають «людиною-легендою в американському мистецтві XX століття» («Washington Post», 1999).

«Метро»


Народилася Діна ВЕРНІ (уроджена Діна Яківна Айбіндер, 25 січня 1919, Кишинів, Румунія - 20 сiчня 2009, Париж) - французька натурниця і галеристка, мистецтвознавець, муза скульптора Арістіда Майоля. Кавалер ордена Почесного легіону (1991).

Діна Айбіндер народилася в музичній єврейській родині в Кишиневі - її батько був піаністом, мати - музикантом, тітка - оперною співачкою. У 1925 році сім'я залишила Румунію і через Одесу, Варшаву і Берлін перебралася в Париж. Коли Діні було 15 років, вона стала улюбленою моделлю знаменитого скульптора - 73-річного Арістіда Майоля. Він зображав її у вигляді різноманітних ню в бронзі, мармурі та інших матеріалах (композиції «Річка», «Повітря», «Гармонія» та безліч інших) і завдяки цій творчій співдружності знову почав малювати. Діна позувала також Матіссу, Боннару і Дюфі, головним чином під час канікул від навчання в Паризькому університеті. Була знайома з Бретоном, Дюшаном, С. Поляковим, С. Шаршуном; знімалася в кіно разом з Жаном-Луї Барро і Бернаром Бліє. Виступала в естрадному колективі «Жовтень», яким керував Жак Превер. У 1938 році вийшла заміж за початківця-кінооператора Сашу Верні.

Діна Верні (Айбіндер) і Арістід Майоль, 1930-і рр.

У роки Другої світової війни Діна Верні брала участь в русі Опору, була арештована французькою поліцією і звільнена при втручанні Майоля. Знову була арештована в Парижі в 1943 році, на цей раз - гестапо, провела у в'язниці шість місяців, поки Майоль знову домігся її звільнення.

27 вересня 1944 року Майоль загинув в автокатастрофі, все своє майно і всі свої колекції він заповів їй. Діна Верні стає власницею галереї в Парижі, однією з найбільш процвітаючих. Протягом усього життя Діна Верні займалася пропагандою творчості Майоля, яка увінчалася 1995 року відкриттям музею Майоля - «Фонду Діни Верні», який, крім робіт Майоля (а також колекції «наївних художників» і радянських нонконформістів) в постійній експозиції, відрізняється виключно високим рівнем виставок. 18 скульптур Майоля були нею передані в дар французькому уряду з умовою їх розміщення в садах Тюїльрі (згодом вона передала ще дві скульптури).

Діна Верні - співавтор численних альбомів і каталогів сучасних художників. Відома також як колекціонер антикварних ляльок. У неї була велика колекція лялькової мініатюри, аксесуарів, лялькових будинків, кімнат, карет і візків, а також рідкісних ляльок виробництва Франції та Німеччини кінця XIX - початку XX століття. Її колекція визнана однією з кращих в світі, перш за все за своїм художнім рівнем.Народився Білл ВІОЛА (25 січня 1951, штат Нью-Йорк) - сучасний американський художник, що працює в жанрі відеоарт, якого називають «Караваджо епохи хай-тек» і «Рембрандт відеоарту».

У Сіракузькому університеті отримав ступінь бакалавра (а в 1995 - і доктора) витончених мистецтв. Там само були виставлені його перші роботи. Після закінчення навчання Віола захоплюється музикою, потім їде до Італії. У 1970-ті художник багато подорожує, відвідує Соломонові Острови, Індонезію, Австралію, Японію, цікавиться традиційним мистецтвом і східною містикою, одружується на австралійці. Нарешті, Віола повертається в США, де до нього поступово приходить спочатку американське, а потім і світове визнання. Зараз його роботи виставлені в кращих музеях земної кулі.

Стиль Віоли досить еклектичний, він запозичує мотиви європейського Ренесансу, мусульманського і буддійського мистецтва. Основна проблематика - емоційні стани людини, час, межі буття і небуття, мистецтва і життя. Активно використовуються світло, колір, музика. Найбільш відомі роботи і серії - «Five Angels for the Millennium», «Nantes Triptych», «Raft», «Passions».

Відеоінсталяція "Мученики" в соборі Св. Павла

У 2014 році Віола відкрив в соборі Св. Павла постійну відеоінсталяцію "Мученики". Чотири плазмових екранах - відсилання до форми середньовічного полиптиха - розташовані за головним вівтарем, в південному бічному нефі, і показують "тих, хто гине від чотирьох стихій мучеників".

«Пристрасті» (The Passions)