Як Сальвадор Далі пройшов Чистилище, Пекло та Рай Данте. -Музей українського живопису
(056) 794 09 88, +38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68

Як Сальвадор Далі пройшов Чистилище, Пекло та Рай Данте.

Музей українського живопису віддає Сальвадору Далі ще більше простору. З грудня іспанський маестро мешкає на другому поверсі. А від 17 лютого – 100 творів нової серії «Божественна комедія» Данте прикрашають виставковий простір третього поверху музею.

Новий формат відкриття виставки

Відкриття експозиції музейники зробили камерним і у абсолютно новому світсько-культурному форматі.

Спеціальне освітлення, нестандартна побудова експозиції,  тематичні інсталяції, відеоряд і відеогід для розтлумачення  кожного сюжету. Це постійна складова виставки.

Певним сміливим перфомансом на відкритті став показ, організований відомою українською дизайнеркою, яка презентувала жіночу колекцію «Весна 2018». У такий спосіб було продемонстровано сучасний образ Беатріче у модній трактовці бренду LAKSMI by Maryana Steshenko.

Жінка у вбранні від Стешенко – це яскравий приклад трансформації: від  прекрасної, але безправної Дами, до емансипованої сильної особистості, яка врешті ставить власну жіночність на вищий щабель.

IMG_0098

IMG_9368

IMG_0106

IMG_0127

Сучасні технології у тлумаченні мистецтва

Музей українського живопису осучаснює та розтлумачує глядачеві експозицію «Божественної комедії» Данте.  Музейний простір було прикрашено та розділено на три тематичні зони: Пекло, Чистилище та Рай. Відеогід – це коментарі екскурсовода у трьох різних образах, які розтлумачують особливості експозиції, занурюючи відвідувача в атмосферу Чистилища, Пекла та Раю, створюючи ілюзію присутності в експозиційному просторі «мешканців» кожної із загадкових сфер. Розроблено спеціальний мультимедійний супровід: спеціальний стіл із плазмовим екраном, на якому «оживають» ілюстрації Далі з детальним поясненням кожного мотиву та сюжету. Музичне оформлення створює сприятливий настрій для сприйняття та занурення у мистецьку атмосферу.

IMG_9313

IMG_9382

IMG_9281

IMG_9410

IMG_9408

Колекція

100 графічних аркушів, виконаних у техніці ксилографії (гравюри на дереві), являють собою художнє трактування епічної поеми Данте. На виставку твори надійшли із збірок приватних колекціонерів Європи і вперше представлені як у Дніпрі, так і в Україні у цілому.

«Божественна комедія» Данте в ілюстраціях Сальвадора Далі – це зустріч двох великих майстрів, які розповідають про власне життя у своїх мистецьких творах.

Сальвадор Далі, геній сюрреалізму, у 50-х-60-х роках минулого століття блискуче  створює мистецьку серію «Божественна комедія» на честь 700-річчя від дня народження Данте Аліг’єрі. Художник отримав замовлення від італійського уряду на створення ілюстрацій, однак спільнота Італії виступила з різким протестом, оскільки вважалося, що іспанець не має права ілюструвати творіння великого італійця. Проте Далі, який з дитинства був закоханий у творчість Данте, не припинив роботи. Згодом художник знайомиться з Ле Еюром Клером: саме його видавництво зуміло свого часу реалізувати проект.

IMG_0152

Сальвадор Далі відправляє глядачів у яскраву мандрівку від Пекла до Раю. Однак це не прискіпливі ілюстрації до твору Данте, деякою мірою це самозакохане занурення Далі у власні глибини, демонстрація авторської інтерпретації поеми. Сальвадор Далі крокує потаємними сферами Пекла, Чистилища та Раю власною стежкою, відтворюючи діалоги між флорентійською та каталонською мовами, між літературою та образотворчим мистецтвом, між епохою Відродження та початком 20-століття.

Протягом багатьох століть свого існування “Божественна комедія” ставала джерелом натхнення більшості знаних художників. Серед них – Рафаель Санті, Ежен Делакруа, Адольф Вільям Бугро, Гюстав Доре та багато інших. Але класичні ілюстрації згаданих митців — це зовсім інша історія. Далі дає свою подачу і  власне сюрреалістичне бачення.  В ілюстраціях стають помітними характерні для Далі деталі  — подовжені кінцівки, обличчя, що розповзаються, загальний тривожний настрій. Він демонструє сюрреалістичні інтерпретації пекла та всіх його покарань.

Пекло, Чистилище та Рай — три експозиційні частини виставкового простору.  По слідах Данте і Сальвадора відвідувачу доведеться пройти дев’ять кіл Пекла, потрапити у Чистилище, де душі спокутують свої провини, побачити смертні гріхи – гординю, гнів, заздрість, хтивість, очиститися, і, зрештою, прийти до Раю, обителі Блаженних та праведних. Саме у раю Данте зустрів душу коханої Беатріче, аби разом із нею пройти усі дев’ять Небес, що Господь відвів для безгрішних черниць та  мудреців. На восьмому Небі закоханих зустрічають душі великих праведників. А на останньому, дев’ятому – янголи, архангели, серафими та херувими.  Пройшовши усі Небеса, Данте переноситься до Емпіреї, обителі блаженних, зустрічає Діву Марію та досягає вищої істини. Отже. Відвідувачів чекає  подорож задля пошуків сенсу життя та справжнього кохання слідами Данте і Сальвадора – великого поета та великого Художника.

IMG_9314

IMG_0158