Стародавнє, сучасне, майбутнє: філософія емалі у новій виставці Музею -Музей українського живопису

Стародавнє, сучасне, майбутнє: філософія емалі у новій виставці Музею

Музей українського живопису на півтора місяці став домівкою для більш ніж 60 художніх емалей, створених протягом десяти останніх років українським художником Олексієм Ковалем.

На виставці представлено роботи з усіх циклів емальєра – від класичних «картин склом» на прямокутних мідних пластинах до об’єктів, виготовлений за допомогою змішаної техніки – фотоколажу, живопису, графіки, скульптури і, звичайно ж, емалі.

Яскраві східні серії, флористичні мотиви, портрети з питомо українськими та фантасмагоричними орнаментами, персонажі-ляльки, яким тісно у межах пластини-«холста», – дають можливість у повній мірі оцінити потенціал такого рідкісного мистецького засобу, як художні емалі. Емаль – техніка, яка потребує не лише майстерності, а і ідейної дисципліни: на створення одної навіть невеличкої роботи як матеріального об’єкту митець витрачає щонайменше місяць, і твір потребує від нього постійної концентрації на мистецькому висловлюванні, яким автор прагнув поділитися. Звідси – статичність і монументальність робіт. Опинившись у експозиційній залі, відвідувач позбувається відчуття часу, чи принаймні відчуття його швидкоплинності. Все навколо виглядає вічним, надійним, непорушним.

1

2

Як будь-який твір, створений після «зламу віків», емалі Олексія Коваля не уникнули долі ховати за складністю форми (а в даному випадку, мова йде не лише про художню, а і про технічну її складність) зміст цілком безпосередній, відкритий для сучасного глядача. «Зимовий сад» – це експозиція про тимчасове і постійне, промислове та особисте, серійне та єдине в своєму роді. Акумулювавши все ідейне різноманіття, продуковане автором Олексієм Ковалем протягом років станкової творчості (митець починав із монументального живопису та вітражів), «Зимовий сад» дає змогу виділити у сучасній українській образотворчій сцені ще один завершений тип героя – комерційно успішного майстра, мандрівника, філософа, та свого роду творчого відлюдника, який обрав непопулярну нині, проте давню техніку, що відстроює його від плеяди актуальних митців та до певної міри унеможливлює порівняння з останніми.

3

5

6

4

7

8

9

10

Запрошуємо познайомити із авторськими емалям Олексія Коваля та відповісти для себе на питання, чи здатна стародавня художня техніка каналом спілкування сучасного митця із глядачем.

Марія Ложко

Виставку робіт Олексія Коваля «Зимовий сад» відвідати можна з 2 грудня по 18 січня, з 11:00 до 17:00 за адресою Троїцька площа 5-А (Музей українського живопису).