«Сам ти наївний!», або «100 питань до Марії. 100 кроків по музею» -Музей українського живопису

«Сам ти наївний!», або «100 питань до Марії. 100 кроків по музею»

Запрошуємо на альтернативний тур роботами Марії Примаченко: проводиться із 21 листопада, у понеділок та вівторок.

Чи соромно жити у 2016 році в Дніпрі та не знати, хто така Марія Примаченко? Навряд, адже всесвітньо відома мисткиня, чиї роботи прикрашали галереї Парижа та Праги, не виставлялася повно та ретроспективно поза Київщиною. І цього року Дніпру пощастило.

Відтак, досі дніпровський загал був знайомий із цим прізвищем опосередковано: через новини, де вряди-годи воно звучить у скандалах про несанкціоноване використання зображень для пожвавлення дизайну фінських літаків, згадується у оглядах колекцій модних брендів, що цитують Примаченко у принтах, виринає у дискусіях навколо стилістичного оформлення Євробачення–2017. Та й дійсно, втриматися від спокуси машинально сприймати картини Марії Примаченко як засіб декору чогось іншого, а не самостійний предмет мистецтва, важко. Але подібна доля спіткала чимало геніїв ХХ століття – від Клімта та ван Гога до Магріта та Ворхола. «Піратськими» «Поцілунками», клонами Мерілін та зоряними вихорами рясніють горнятка, блокноти, галантерея та чохли смартфонів. Українка Примаченко не виключення і можна лише пишатися тим, як легко вона вписується у загальноєвропейські тренди століття. Це, звичайно, є додатковим аргументом на користь більш близького знайомства.

4

Роботи Примаченко поліфонічні, пластичні, на диво співзвучні її сучасникам-модерністам з-за кордону та з-за океану. Це картини із відкритим кодом – продовжити галерею в уяві, пояснити собі закони світу Примаченко та доповнити їх може дитина. Але найважливіше, що всесвіт Марії не є ізольованим від нашого, в ньому знаходять відображення не лише особисті потрясіння мисткині, а й потрясіння, спільні для суспільства її часу – війна, пастка тоталітаризму, розвінчання надій 60-х та навіть Чорнобильська катастрофа. Тут, в Україні, де знаходиться більша частина її доробку, та тут, у Дніпрі, де сьогодні виставлені 100 знакових робіт, ми отримуємо персональний портал у буремну історію Європи та СРСР минулого століття – культурну, політичну та навіть економічну.

2

Марія прожила 88 років, більше двох третин з яких творила цілісні об’єкти мистецтва. Рано визнана як митець, вона, як це часом відбувається, була канонізована ще при житті, а однобокий образ неосвіченої народної художниці-фольклористки з поліського села (надбання радянської критики, що боязко уникала глибокого погляду на митця) не відклеївся від Марії і досі.

Із 21 листопада, щопонеділка та щовівторка ви матимете можливість не лише познайомитися із ретроспективною виставкою робіт художниці, а й стати одними із тих небагатьох, хто зірве з неї радянський ярлик, спробувавши віднайти паралелі між загальноєвропейської та українською образотворчими традиціями.

Чим особлива ця екскурсія?

«Сам ти наївний!» – це щоразу унікальна екскурсія-прогулянка музейним простором. Вона передбачає спробу особистого дослідження дітьми та дорослими цілісного всесвіту Марії Примаченко, пошук відповіді на питання, хто такий європейський художник ХХ століття і чим він відрізняється від нас, та засвоєння низки фактів про українське мистецтво, які допоможуть відчувати себе впевнено в будь-якому вітчизняному музеї та галереї. Або навіть захотіти опинятися у них якнайчастіше.

3

Про автора ідеї та гіда по виставці

Марія Ложко – журналіст, редактор та PR-консультант, автор навчальних курсів з живопису для дітей шкільного віку «Зрозуміти все – у 8 років» та «Приручити мистецтво», один із викладачів літературного проекту «Дитяча субота» у книгарі «Є» (Дніпро), автор та ведучий освітніх проектів в Україні та Польщі, а також лектор курсу з комерційного письма для дорослих.

Екскурсія проводиться: пн.-вт.; 11:00, 13:00, 15:00, 17:00

Запис обов’язковий!