Обмін колекціями, або Японія з Дніпра у Харкові -Музей українського живопису

Обмін колекціями, або Японія з Дніпра у Харкові

14 серпня 2017 року у залах Харківського художнього музею було відкрито виставку друкованої графіки з фондів Музею японської гравюри (м. Дніпро).

Працівники дніпровського музею, що готували колекцію до експонування у Харківському музеї, а саме: провідний науковий співробітник Володимир Маліков, заступник директора з наукової роботи Людмила Тверська та східнознавець Катерина Сударська, приїхали до Харківського музею на урочисте відкриття виставки Японського мистецтва.

Директор Харківського художнього музею Валентина Мизгіна та завідувач відділом зарубіжного мистецтва музею Марина Філатова з теплом та щирістю зустріли колег-музейників з Дніпра. Зокрема, було проведено оглядову екскурсію залами музею, протягом якої відбулося знайомство з унікальним зібранням західноєвропейського, українського, російського мистецтва ХV-XXI ст.

Відтепер для відвідувачів Харківського художнього музею з’явилася нагода додати до отриманих вражень незвідані емоції від зустрічі з мистецтвом Сходу. Це стало можливим завдяки новій виставці із зібрання першого унікального Музею японської гравюри м. Дніпра.

1

3

4

5

100 вибраних графічних листів ХVIII – ХІХ ст. у техніці кольорової ксилографії репрезентують творчий доробок 26-ох майстрів – представників унікального напрямку японського мистецтва – укійо-е. Експозиція виставки побудована у порядку хронології із акцентом на династіях митців.

Експозиційний розділ, присвячений ХVIII ст., знайомить із творчістю КІЙОНАҐА Торії та УТАМАРО Кітаґава – майстрів, які мали змогу творити за часів розквіту напрямку укійо-е. Гравюри привертають увагу гармонійним стриманим колоритом, що народжувався завдяки застосуванню барвників рослинного та мінерального походження, та лінією, тонкощі підкорення якої криються у стародавньому мистецтві каліграфії. Ліричні композиції того часу закарбувалися у жанрах бідзін-ґа та окубі-е, змальовуючи красу гейш та куртизанок.

2

20

Розділ, скомплектований з творів  ХІХ ст., демонструє нові етапи розвитку напрямку «мистецтва мінливого світу», є досить насиченим за кількістю жанрів, технологічним різноманіттям друку та розвитком діючих шкіл.  Зокрема, цей час став епохою стрімкого розвитку династії Утаґава («річка пісень»), творчість якої найбільш широко представлена у зібранні Музею японської гравюри. Протягом означеного періоду творили ЙОСІТОРА Утаґава, ЙОСІЦУЯ Утаґава, КУНІЙОСІ Утаґава, КУНІСАДА Утаґава, ХІРОСІҐЕ Утаґава, які лишили яскравий слід у жанрі театральної гравюри та історико-героїчній тематиці.

На зламі ХІХ – ХХ ст. яскрава історія укійо-е наближається до завершення, сповнюючись впливом європейської культури та відтворюючи тогочасні події. Експозиція виставки завершується даним розділом та презентує творчість САДАНОБУ Хасеґава, ТОСІХІДЕ Міґіта, ТІКАНОБУ Тойохара.

Володимир Маліков провідний науковий співробітник

6