Невідомий Войцеховський. Поповнення музейної скарбнички. -Музей українського живопису

Невідомий Войцеховський. Поповнення музейної скарбнички.

Син дніпропетровського художника Олександра Войцеховського В’ячеслав презентував одну з робіт батька Музею українського живопису.

Тепер у колекції музею - 8 робіт художника. Кожна - раритет. Бо творчий доробок розпорошено. Практично втрачено… Щось напевно, ще є у домашніх архівах, але багатим найменуванням робіт не може похвалитися жодна галерея чи музей.

«А він – справжній майстер пейзажної картини», - каже мистецтвознавець Людмила Тверська. Є художники, на яких натура тисне. Художник у ній наче захлинається. Бурхливі емоції виливаються на полотно. А от Войцеховський такий, що вміє всотати побачене, абстрагуватися і видати картинний пейзаж. Глибокий, продуманий. Він не любив виробничу тематику. Втім писав індустріальні пейзажі. Такі часи були - каже Тверська. Художники мислили, бачили розвиток країни. З пісні слів не викинути. Втім, образ радянської людини, яка демонструє приналежність до певного робочого класу, - це не царина Войцеховського. Панорамне зображення великого міста, рельєфність. Індустріальну симфонію треба ще вміти почути і передати зобразивши - аби зберіглася динаміка, ритм і власне саме життя. Войцеховському це вдавалося.

Майже детективна історія сталася п’ять робіт тому у Дніпропетровську. На горищі будинку по вулиці Ларіонова одна жінка знайшла зо два десятки картин. Ймовірно, саме тут колись була майстерня художників. Жінка відчула - це справжній скарб – і віднесла до Художнього музею. Потрапила до тодішнього заступника директора Людмили Тверської. Мистецтвознавець відразу ж визначила авторів. Войцеховський та Ерліх. Дніпропетровські художники радянського періоду вже - антикваріат. Тоді у Музеї неймовірно зраділи, каже Людмила Володимирівна. Ті роботи, що принесла молода жінка, були у жахливому стані і потребували реставрації, втім, - решта, як запевнила гостя, добре збережені. Музейники вже розмірковували, де і як реставруватимуть картини, і у яких залах доречно розмістити експозицію дніпропетровського художника, коли жінка подзвонила і повідомила: мати не дозволяє передавати знахідку до музею. Можливо, ці картини продані приватним колекціонерам, а може припадають пилом на антресолях звичайної квартири.

Хоча хотілося б, аби ця історія мала продовження і щасливий фінал. І ці картини, «погулявши» горищами, таки дістануться музею і стануть окрасою колекції.

Ірина Скосар, журналіст

Адреса Музею українського живопису: Дніпропетровськ, вул. Червона Площа,5-а (біля Троїцького собору).
Музей працює: середа – неділя, 11:00 – 19:00
Вхід - вільний