Музей українського живопису святкує 7 років! -Музей українського живопису
Довідки за телефонами:
+38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Музей працює: середа – неділя з 11.00 – 19.00
Понеділок - вівторок – ВИХІДНІ ДНІ

Музей українського живопису святкує 7 років!

alt
За цей час ми провели понад 200 виставок, 7 емальєрних пленерів, 3 скульптурні пленери, 3 графічні симпозіуми, пленерів та понад 500 інших культурних заходів (лекторіїв, фестивалів, майстер-класів, творчих вечьорів, тощо).

Нині зібрання Музею українського живопису налічує більш ніж 3 тисячі предметів мистецтва: живопис, графіка , скульптура, художня емаль.

А все починалося у далекому 2013 році з маленької експозиції творів місцевих художників. Тоді музейний простір складався лише з декількох невеликих залів на першому поверсі будівлі, і ніхто навіть не міг уявити, що скоро тут з’явиться великий культурний центр.

Протягом років Музей займався пошуком нових форм контакту з глядачем, аби зробити сучасне мистецтво ще ближчим та доступнішим.

У березні цього року на базі Музею українського живопису відкрився принципово новий для Дніпра мистецький простір ARTAREA. Сам тут осмислення витворів мистецтва відбувається за допомогою масштабного відео-арту.

211

Біблійні сюжети очима Сальвадора Далі

Вперше формат віртуальної реальності в Музеї українського живопису було продемонстровано під час експозиції «Сакральна Біблія» (Biblia Sacra) Сальвадора Далі. Новітні технології перетворили виставку естамної графіки на захоплюючий світ авторського сюрреалізму.

Картини художника «оживали» просто на очах глядачів, цей ефект був досить незвичним для українських цінителів мистецтва.

Додаткова родзинка створеної виставки – можливість побачити варіативність пластичних прийомів Сальвадора Далі у роботі в техніці друкованої графіки.

Окрім аркушів із серії «Сакральна Біблія» відвідувачі Музею українського живопису побачили 5 фільмів, що були створені саме для цієї виставки. Тематика стрічок торкалася найрізноманітніших аспектів життя Сальвадора Далі: біографічні відомості та етапи творчості, фобіїї та пристрасті у коханні. Новостворений контент розмежовувався епізодами з фільмів Луїса Бунюеля.

Творчий колектив Музею працював над створенням авторських декорацій та окремої кімнати «Сни Далі», де поруч із восковою фігурою сплячого майстра демонструвалися відео-інсталяції за мотивами його картин.

imgonline-com-ua-Compressed-BQ9D1edRJkCAt

 

“Божественна комедія” у віртуальному просторі

Наступним кроком розвитку творчої думки стала спроба застосувати елементи доповненої реальності у рамках експозиції іншої серії робіт Сальвадора Далі — «Божественна комедія». Представлені естампи були створені як ілюстрації до твору відомого письменника доби Відродження Данте Аліг’єрі.

У відомих зі школи сюжетах відбилася уся багатогранність пластичної лексики Далі з її умовністю, вмінням скористатися новими художніми течіями.

Цього разу експозиція, окрім нових нестандартних декорацій, доповнилася спеціальним додатком на планшеті. Графічні мотиви естампів Далі ставали динамічними, а відтак — більш близькими для розуміння та сприйняття.

imgonline-com-ua-Compressed-MvoAvksSl2Z

Вдала практика одразу була застосована у постійній експозиції Музею, де аналогічними методами «оживили» та змусили «розповідати» про себе картини класиків дніпровської школи мистецтва: В’ячеслава Ховаева, Георгія Чернявського, Ігоря Єрмолова, Федора Павленка, Анатолія Ткача, Віктора Матюшенка та інших.

Ідея проста: за допомогою гаджетів глядач сканував спеціальний стікер, розміщений коло картин. Тим часом спеціальне програмне забезпечення після зчитування коду програвало аудіо та відеоматеріали.

Новітні способи мистецької комунікації відбилися у рамках проведення масштабного Першого фестивалю сюрреалізму. Близько двох десятків митців представили своє особливе бачення світу.

161

Живопис, графіка, скульптура, інсталяція, перформанс, сучасний танець – такі напрямки мистецтва були представлені протягом проведення фестивалю.

«Сюрреалізм – це те, що не вкладається в рамки реальності, нестандартні речі, які проявляються в мистецтві. Це нестримна фантазія людей,» — так прокоментував ідею організації фестивалю куратор Ігор Куделін.

Фестиваль сюрреалізму у Дніпрі – це генерація сучасного художньо-філософського досвіду багатьох поколінь українських митців, театралів, які пройшли багатьма естетичними та соціальними формаціями та заявили про себе на майданчику Музею українського живопису. Сміливі перфоманси, футуристична поезія, коктейль емоцій, — подібного не робив жоден Музей в Україні.imgonline-com-ua-Compressed-3FayNonX9Z

 

Голландська атмосфера у Музеї

Атмосферу пасторальної Голландії можна було відчути на виставці «Рембрандт — Арман Дюран. Золотий вік. Голландія».

На вході глядачів зустрічав чарівний музичний супровід, різнокольорові клумби тюльпанів та інших квітів і навіть… живі гуси.

голландія 1

«Голландська» експозиція відрізнялася особливим оформленням офортів: глибокі темні скриньки-рами із внутрішньою підсвіткою. Вінцем казкової феєрії був новий додаток, що змушував портрети «розмовляти». Після наведення на них гаджету кожний зображений герой розповідав історію свого життя.

голландія 2
Слід додати, що Арман Дюран ніколи не давав собі творчої волі інакше трактувати первозданний сюжет або вносити композиційні чи стилістичні корективи. Художник брав друкарські матриці Рембрандта та з філігранною точністю власноруч переносив малюнок на дошки. Надалі із виготовлених матриць Дюран друкував естампи. Подібні експерименти митця належать до 80-х років ХІХ століття.

 imgonline-com-ua-Compressed-ZQF8p7MJanw

Колекція робіт Марії Примаченко вперше у Дніпрі

100 робіт легендарної української художниці Марії Примаченко з фондів Національного музею українського народного декоративного мистецтва безсумнівно сколихнули мистецьке життя міста Дніпра.

Друга зустріч з творчістю Маріїї Примаченко у залах Музею українського живопису відбулася у 2018 році. Нова експозиція «Авангард. Модерн. Наїв» паралельно демонструвала творчість визначних сучасниць Марії Примаченко: Катерини Білокур, Параски Власенко, Ганни Собачко-Шостак та багатьох інших.

 

imgonline-com-ua-Compressed-XSObIGNpZr2x7a

Відома самобутня художниця шістдесят років життя присвятила улюбленій справі  –  малюванню, залишивши людям великий творчий спадок. Національний музей українського народного декоративного мистецтва зберігає унікальну колекцію творчого доробку майстрині і впродовж 80 років широко популяризує її творчість на численних виставках народного мистецтва як в Україні, так і у світі.

imgonline-com-ua-Compressed-qq5SAEICFgNGsW5O

Наш дружній діалог стосовно експонування у Дніпрі творів Марії Примаченко з працівниками Національного музею українського народного декоративного мистецтва ще раз доводить: мистецтво і краса – рятують світ від смути та негараздів.

 Даша Сура. Набережна

Зазвичай художники ховаються у своїх майстернях, аби творити. Глядачі не можуть бачити цього таїнства. Митець народжує шедевр у муках, вхоплюючи натхнення, як птаха фенікс, що вислизає в останню мить.

imgonline-com-ua-Compressed-b7RvNyfBdAO

Музей українського живопису презентував проєкт, який продемонстрував феномен мистецтва дії. Назва збіглася зі змістом – «Мистецтво у дії».

На цей сміливий експеримент дала згоду художниця-авангардистка Даша Сура. Майстриня займається живописом та графікою, її велике захоплення – абстрактне мистецтво.

Певний пласт її робіт було виконанано свого часу в унікальній авторській техніці — арт-хром.

Даша Сура творила у майстерні з великими вітринними вікнами, які виходять на Набережну. Кожен, хто проходив повз, мав змогу зазирнути та подивитися, як працює художниця. Можна було навіть зайти до неї у гості, спитавши про авторські унікальні техніки, задуми, творчі пошуки.

imgonline-com-ua-Compressed-wZ16kHuDxGOZTc

Мистецтво дії – перший подібний проєкт, що реалізовує Музей задля занурення глядача у процес творчості.

Музей японської гравюри

Музей українського живопису має власну колекцію японської гравюри. Це здебільшого роботи художників однієї із найвідоміших тогочасних шкіл —  Утаґава («річка пісень»), до якої належали митці Йосітора Утаґава, Йосіцуя Утаґава, Кунійосі Утаґава, Кунісада Утаґава; Фусатане Утаґава. Зібрання музею знайомить також з мистецькою спадщиною інших майстрів ХІХ сторіччя, серед яких: Тіканобу Тойохара, Тосіхіде Міґіта, Кунітіка Тойохара, Тікасіге Морікава та ін..

imgonline-com-ua-Compressed-Qlto4LwsS2

Мистецтвознавці музею займаються ретельним вивченням японської кольорової ксилографії ХVIII – ХІХ ст. Роботи означеної епохи виявляють метаморфози, що відбулися у той час, коли традиційні мотиви та образи мистецтва Сходу поступово набували нових форм під переконливим впливом європейської культури.

imgonline-com-ua-Compressed-0bPJHVAYfAi0W2ix

Найвищий та найгарніший прапор України 

23 серпня в день вшанування Державного Прапора України Музей українського живопису разом з Дніпропетровською Обласною Державною адміністрацією підготували подарунок мешканцям міста та почесним гостям Дніпра, серед яких президент України Петро Олексійович Порошенко, що й очолив урочисту подію.

Наші майстри прикрасили дюжиною українських сакральних символів, виконаних у техніці гарячої художньої емалі алею проспекту Яворницького навколо найвищого в Україні флагштоку висотою 72 метри з найбільшим в країні Державним Прапором.

В емалі було відтворено Державний Герб України, образ хрестителя Київської Русі Володимира Великого, скіфський звіриний стиль, що зображує грифона, візерунок української вишиванки, кам’яний половецький ідол, Великодню писанку, сюжет народних картин «прощання», козацькі чайки на рейді, козак Мамай та елемент Петриківського розпису. Серед сакральних споруд, знакових для дніпропетровської області, зображено Свято-Троїцький собор у місті Новомосковську, що символізує козацьку добу й представляє один з кращих зразків українського бароко Східної України. Серед найбільш хронологічно близьких до нашого часу символів став один з найвідоміших дитячих малюнків, що надсилаються у великих кількостях українським захисникам  «АТО, сьогодення».

Окрім того, було прийняте рішення додати до інсталяцій інтерактивності задля того, аби кожен відвідувач краю зрозумів чому саме ці символи було обрано.

Творчі колаборації – натхнення та розвиток

Завдяки обміну колекціями з іншими товариськими музейними просторами стало можливо створити виставку «Європейський авангард ХХ століття» із зібрання Іллі Яковича Лучковського.

Тут можна було познайомитися з творчістю Пабло Пікассо, Анрі Матісса, Жоржа Брака, Марка Шагала, Василя Кандинського, Жоана Міро, Андре Дерена, Фернана Леже тощо.

Харківський вчений-будівельник усе життя захоплювався колекціонуванням та художньою творчістю.

Для збору унікальної колекції виробів мистецтва йому знадобилося близько 40 років. Усі роботи Лучковський згодом подарував Харківському художньому музею.
imgonline-com-ua-Compressed-yAy8iPaTean

Його колекція західноєвропейської графіки сформована з літографських відбитків, ксилографій, кількох робіт у змішаній техніці (літографія плюс геліографія) і доповнена 9 факсиміле.

Більшість робіт, які демонстрували глядачам — це пробні відбитки перед тиражуванням або після авторського коригування з підписами майстрів.

Ще однією важливою складовою розвитку Музею є співпраця з департаментами по культурі міської та обласної ради.

За підтримки органів самоврядування Музей українського живопису провів декілька самобутніх виставок фотографів, художників, модельєрів та дизайнерів.

DNIPROPETROVSK REGION PHOTO WEEK налічувала 400 робіт від 60 учасників. До майстрів не було жодних конкретних вимог, окрім професіоналізму.

колайдер 3

Серед авторів проєкту – фотоклуби Дніпра, зокрема, «Автор», SDF «Фото-дами», фотографи Національної спілки фотохудожників України, фотомитці Кам’янського, Кривого Рогу, Губиніхи, Новомосковська, Жовтих Вод тощо. Окрасою виставки стали 11 робіт дніпровського фотографа Семена Просяка, якого всесвітня енциклопедія «Вікіпедія» зарахувала до «Списку класиків фотографії. 130 великих імен». Фотохудожник займає у ній 93 позицію.

У музейному просторі на суд глядачів були представлені концептуальні проєкти та макети майстрів, що професійно займаються виробництвом і промисловим дизайном, а також деякі вже готові дизайнерські вироби. Експозиція поєднала як студентів профільних навчальних закладів, так і вже знаних дизайнерів і архітекторів регіону.

Dnipropetrovsk Region Fashion Fest

Ще один спільний проєкт Музею за підтримки Дніпровської ОДА відкрив дніпрянам та гостям міста Dnipropetrovsk Region Fashion Fest — вернісаж начерків та подіумний показ від вже знаних та починаючих дизайнерів-модельєрів.

Загалом було представлено більш ніж 70 ескізів від понад 20 учасників проєкту. Молодих та тих, чиї прізвища вже заявили про себе в світі вітчизняної та зарубіжної індустрії моди.

Метою експозиції було показати відвідувачам повний процес створення сучасної дизайнерської колекції від задуму й ескізних начерків концепції до втілення в матеріалі.

Вернісаж Dnipropetrovsk Region Fashion Fest проходив у форматі вишуканого показу-дефіле, але не в приміщенні, а в музейному саду. В експозиції взяли участь більш ніж 50 молодих митців, що представили понад 200 робіт з Дніпра, Нікополя, Павлограду, Кривого Рогу, Кам’янського й інших міст області.

Перший фестиваль сучасного мистецтва «Дніпровський колайдер»

«Модерновий та сміливий», — так про фестиваль Музею українського живопису сказали іноземці. Ціла компанія шведів блукала залами музею. Споглядали, жваво обговорювали. Резюме таке: подібне вони бачили лише у французькому Ліоні, — каже директор Музею Сергій Бурбело.

колайдер 4

У дні фестивалю «Дніпровський колайдер» музейний простір був нашпигований глядачем, що готовий сприймати, готовий споживати цікаве.

Серія мистецтвознавчих лекцій також стала подією в місті. Глядачі мали змогу почути про те, чого можливо не розуміють. Мистецтвознавиця Олена Годенко зібрала аншлаг. Говорили про сучасне мистецтво, разом шукали шляхи його трактування.

колайдер 1

Даша Сура і Тарас Триндік — по поличках розкладали поняття «абстракціонізм» у мистецтві. Жвавий діалог — і в людей — «просвітлення в очах». Знання — сила. А знання мистецькі — це особлива царина. Даша Сура каже — орієнтуватися треба на «підсвідоме» і «несвідоме», тільки тоді особистість відчуватиме себе гармонійно у світі.

колайдер 2

Ніч у Музеї

Музей українського живопису одразу після відкриття приєднався до світового проєкту «Ніч у Музеї». Уперше ця акція пройшла у 1997 році в Берліні. У 2001 році в ній брали участь уже 39 країн Європи та Америки. «Ніч у музеї» у світі відбувається під егідою ЮНЕСКО, Ради Європи та Міжнародної ради музеїв. Наразі практику нічних екскурсій має понад дві тисячі музеїв Європи.

imgonline-com-ua-Compressed-L9I7IgeQZPZPQ

У Дніпрі у святі щороку беруть участь гончари, ковалі, різьбярі, керамісти, лялькарі, майстри художньої обробки металу тощо.

Глядачі могли побачити міні-вистави, присвячені давній Японії, античному світу та Франції ХІХ століття, демонстрацію азів різних бойових мистецтв та мистецтва каліграфії Японії. У музеї на відвідувачів також чекали майстер–класи з гарячої художньої емалі та літографії.

imgonline-com-ua-Compressed-qYc8OFoijz

За доброю традицією у цей день у Музейному саду відбувається «Фестиваль вуличної музики».В різні роки тут звучали класика/джаз/рок/електроніка.

День Вуличної Музики в Україні – наймасштабніший волонтерський проєкт у світі, започаткований як музичний флешмоб у 2007 році литовським музикантом Андрюсом Мамонтовасом у Вільнюсі.

Виставка до Дня міста на площі Героїв Майдану

«Дніпро — місто художників» — так називалася незвична експозиція від Музею українського живопису. Новий формат виставки відбувався на свіжому повітрі декілька років поспіль. Тут можна було побачити роботи дніпровських художників, які зберігаються у наших фондах. У виставці брали участь класики та молоді майстри.

Нові формати взаємодії із суспільством

В рамках першого великого книжкового фестивалю Book Space Музей українського живопису організував експозицію художників-графіків та ілюстраторів до різних літературних творів (як класичних, так і сучасних).

imgonline-com-ua-Compressed-u0CC2H1gOQLgG3

У рамках події свої ілюстрації  до «Пітера Пена»представив Іван Кравець. Художник за цю роботу здобув премію в Нью-Йорку. Також майстриня Олеся Джураєва продемонструвала естампи з ліногравюри, що не так давно побачили глядачі в Німеччині.

imgonline-com-ua-Compressed-kNZ0vX3SAGTaDJoY

Під час виставки кожний охочий мав можливість створити власний шедевр у музейній майстерні малюнку та друкованої графіки «Пороги». Керували цим непростим процесом художник Сергій Алієв-Ковики, емальєр Аліна Набока та  майстер Олександр Нем’ятий.

Далі виставки художників-ілюстраторів були проведені у різних районах Дніпра та Дніпровської області.

Після цього Музей українського живопису виступив з ініціативою організувати на своїй території цикл виставок на тему креативного розвитку Дніпра. Сказано – зроблено!

Натхненний проєкт у майбутньому виступив базою для створення Комунального підприємства «Школа сучасного образотворчого мистецтва та дизайну ім. Вадима Сідура» Дніпровської міської ради.

89835748_1113959082279405_1556026364547563520_o

Світовий досвід свідчить, що у будь-якому суспільстві повинно мати місце вільне співробітництво між державним, недержавним, підприємницьким секторами. Таке співробітництво є гарантом розвитку й демократії і є перспективним для України на шляху поступового переходу до відкритого суспільства. Саме тому музей взяв на себе функцію перенести свої здобутки з музейного простору до міського.

Задача  нової структури – пошук амбітних художників, скульпторів, дизайнерів, використання їх творчого потенціалу для потреб суспільства та на користь громаді.

106974977_1198882317120414_2713310363945639133_o

Це освітня установа для випускників середніх навчальних закладів та вищих учбових закладів з спеціалізацією образотворче мистецтво, скульптура, дизайн.

Новий мистецький простір у Дніпрі

 У перший день офіційного карантину у Дніпрі (13 березня) на базі Музею українського живопису з’явився новий мистецький простір ARTAREA. Проєкту було складно заявити про себе у такі непрості часи, але формат одразу запав до душі глядачам.

Цифрове переродження творів відомого художника Івана Марчука на виставці “Секрети геніальності” та 40 оригіналів робіт майстра викликали шалений ажіотаж. За чисельними просьбами експозиція продовжувала свою роботу 4 рази.

 

І це не дивно, бо ім’я Івана Марчука потрапило до рейтингу «100 геніїв сучасності», який уклала британська щоденна газета The Daily Telegraph.

Унікальна техніка виконання картин художника має назву «пльонтанізм». Його картини ніби створені з переплетень багатьох ниток.

В ARTAREA були представлені краєвиди 1980-х років, початку 2000-х років та нові картини 2019 року. Природа на полотнах художника постала великою могутньою силою, простори вражали своєю масштабністю, а світло — реалістичністю.

Дивлячись на сніги пейзажів Марчука глядачам ставало холодно, на літні ночі – тепло.

афиша импрессионизм

Цікаво, що художник об’їздив весь світ, але не створив жодного пейзажу, який би не стосувався України. Його любов до нашої землі живе на полотнах, краса Марчукових пейзажів вабить глядачів споглядати картини годинами.

Друга виставка у ARTAREA була присвячена творчості відомих на увесь світ імпресіоністів. Ця цифрова експозиція мала легку, барвисту, чарівну атмосферу, яка відповідала весняно-літньому сезону. Виставка мала назву «Магія імпресіонізму. Моне. Ренуар».

Декілька її тематичних частин занурювали глядачів у фантастичний вир барв та образів. Перший блок розповідав про одного із засновників імпресіонізму Клода Моне.

Друга частина виставки демонструвала творчість Огюста Ренуара, ще одного з найвідоміших у світі художників. Хоча його шлях до визнання не був надто легким та безхмарним, твори Ренуара — це абсолютне тепло, м’якість та переливи кольорів.

шапка пикассо

Цю експозицію можна подивитися і зараз.

Одночасно на глядачів чекають проєкції, голограми, візуальні метаморфози за мотивами творчості найпліднішого художника ХХ століття – Пабло Пікассо. На чинній діджитал –виставці можна дізнатися про різні часи, погляди, смаки, музи та захоплення у власній періодичній системі великого митця.Нова експозиція складається з відео-арту та 25 літографій художника та має назву “Періоди геніальності”.

Запрошуємо відсвяткувати 7-річчя Музею українського живопису в оточенні витворів мистецтва геніальних майстрів!

 

Похожие записи: