Чайка “Пресвята Покрова” була збудована 1992 року на території Фанерного заводу у Брюховичах під Львовом. Закладка кіля козацької чайки відбулася у 1991 році на свято Покрови. Вона є точною копією бойового вітрильного козацького човна XV століття. Конструкція чайки робилася на основі давніх описів, а також креслень, що збереглися в архівах після побудови козацького флоту на ріці Дунай при штурмі турецької фортеці Ізмаїл.
Побудовою човна займалося Львівське козацьке товариство “Кіш” разом з іншими активістами, що долучалися до побудови з різних міст України (як то з Тернополя, Коломиї, Костополя Рівненської області, колишнього Кіровограду тощо).
Відновлення української легенди – козацької чайки – для провадження прямої дипломатичної місії: пропагування історичних, культурних, мистецьких цінностей та розширення української присутності у європейському інформаційному просторі.
Україна – морська держава з давніми традиціями мореплавства!
Збір коштів нині триває з допомогою тихого аукціону, у славній львівській «Дзизі». Художники сподіваються зібрати необхідну суму грошей для завершення реставраційних робіт на чайці «Пресвята Покрова». Цього літа вже зроблено біля 70% відновлюваних робіт і залишилось небагато.
Свої роботи на продаж у галереї виставили й дніпровські художники — Сергій Алієв-Ковика, Аліна Набока, В’ячеслав Апет, Станіслав Юшков. Окрім дніпровців до аукціону приєдналися митці з усієї країни. А саме: Микола Малишко, Ніна Денисова, Ігор Бурмістенко, Сергій Савченко, Влодко Кауфман, Олена Турянська, Микола Журавель, Олександр Бородай, Ян Потрогош, Роман Кліщ, Олег Путрашик, Тетяна Ільїна, Оксана Андрущенко, Леся Квик, Василь Флуд, Оля Кравченко, Ярослава Ткачук, Данил Мовчан, Уляна Нищук, Петро Сметана, Ірина Максимів, Устим Федько. Завдяки такій доброчинній допомозі козацька чайка»Пресвята Покрова» матиме змогу знову відправитися у плавання.
На сьогоднішній день чайка «Пресвята Покрова» являє собою історичну та культурну цінність України, та є унікальним артефактом. Вона конструктивно майже не відрізняється від знайденої на дні Дніпра біля о.Хортиця та піднятої у жовтні 1999 року автентичної новоманірної козацької чайки датованої 1738 роком.
Протягом свого існування “Пресвята Покрова” здійснила близько 15-ти морських походів, під час яких було відвідано майже всі європейські країни. Пряме спілкування між українцями та іншими народами Європи є найбільш дієвим засобом поширення інформації про Україну, її культуру, традиції, створення позитивного іміджу нашої країни.
Особливо важливе таке спілкування в час агресивної політики потужних російських медіаресурсів, спрямованої на дискредитацію України.