ЛЕНД-АРТ: мистецька інсталяція просто неба -Музей українського живопису

ЛЕНД-АРТ: мистецька інсталяція просто неба

23 травня. Конкурс ЛендАрту. Вперше у Дніпропетровську у рамках фестивалю «Дніпровський колайдер» 13 інсталяцій. Три переможці. Море позитиву. Подив та захоплення глядацької аудиторії.

Монастирський острів. Територія між «Акваріумом» та канатною дорогою. Безлюдний пляж, зелені хащі і …мистецькі інсталяції. Музей українського живопису кинув клич: приходьте всі, хто готовий творити. Ті, хто знається на тому, як з природного чи синтетичного матеріалу створити об’єкт ЛЕНД-АРТу. Творчо та концептуально інтегрувати ідею та думку у реальний пейзаж.

І творці знайшлися. 13 авторів. 13 інсталяцій. Сміливі. Дивні. Красномовні.

В журі конкурсу сіли:
Ігор Куделін - художник, куратор фестивалю сучасного мистецтва «Дніпровський колайдер»;
Олег Наумов – засновник Музею українського живопису;
Сергій Несмачний – заступник директора Дніпропетровського художнього музею.

Перше місце посіла інсталяція «Мелодія» Михайла Морданя та Катерини Сонцевої.

«Мелодія» - це новітній музичний інструмент. Музика зі шлангу. Пластинки закопані в пісок. Наче поховані – бо ера вінілу минула. Маленькі баночки, які за радянських часів ставили на спину при бронхіті, тут за оптичні лінзи, що зчитують інформацію. Варто лише подмухати у трубочку - і зазвучить музика. Медитативний стан – забезпечено. Робота Михайла та Каті сподобалася глядачам та журі найбільше, тому й посіла перше місце. Автори отримали приз - 500 гривень.

На другому місті Кирило Куделін з «Античною елегією». Це єдина динамічна композиція. Білі простирадла на патичках. Вітер роздмухує тканину. Сонце відбиває тінь на пісок. На білих поверхнях – маски Богів. Це наче нагадування про свято, яке завжди має закінчення. Премія – 400 гривень.

Владислав Новаковський із власною структурою лісу посів третє місце. Білі нитки - поміж них шишки. Хтось казав: Ейфелева вежа догори дригом. В художника своє смислове навантаження. Імітація архітектури лісу. Павутиння, дерева… тіні крізь крону листя… Третя премія. 300 гривень.

Заохочувальні призи отримали усі інші учасники. Їхні роботи змушували думати. Шукати пояснення. Копатися у власному світосприйнятті.

Інсталяція «Кармичний тир» Алини Саліхової та Катерини Вергунової. У воді Дніпра вибудували гілляччя стіною. Прикрасили вінками з верби. Вінки – наче мішені. Павутиння – життя. Людина йде і натикається на перепони. Втім, треба лише обрати певну траєкторію, знайти свій шлях і вдало оминати життєві бар’єри.

Між трьома деревами купа пластикових пляшок. Лежать кинуті. Місцина по периметру обтягнута попереджувальною стрічкою. Таку застосовують – як тривожний попереджувальний знак у разі огородження зони, де скоєне вбивство чи можуть падати бурульки чи снігові брили. Сергій Бурбело назвав роботу «Недоторканість». Зачепивши екологічну тему. Бо усе це сміття, пластикове та паперове – замах на вбивство природи. Яка беззахисна і щедра до людини. Матеріал інсталяції синтетичний, втім автор вдало працює з простором і композиція звучить – природно. Бо реальна правда.

Настя Омеліч та Женя Образцов – ніби й взагалі не заморочувалися. Відшукали красиву стежинку між квітучими кущами і дали їй назву. Вони саме у такому природному явищі побачили готову інсталяцію. Ready-made – усе готове… і жодних хитрощів. Вони так побачили. Практично по Марселю Дюшану. Молодо, зухвало. Але ж художня ідея прозвучала.

Сергій Желтовський виставив «Мертве дерево». Тут знову ніби питання паплюження екології. Але беріть глибше. Людина вбиває в собі людину – байдужістю. До тих хто гине на війні, тих хто недоїдає, чи живе без материнської ласки. Милосердя – каже художник – одна з найцінніших чеснот.

Художник Ігор Куделін теж – виставлявся на пляжі. Інсталяція «Драхма» Цеглинки буття. Атоми, молекули. Скупчення інформації. Людина нашаровує. Якщо поміняти ці пласти місцями. Міняється карма. Людині під силу поміняти як хід історії, так і хід власного життя. Пан Куделін демонструє ці складні процеси на простих фіранках.

Яна Соколова зробила Лісову Мавку. Гніздо у дереві, у ньому яйце. «Відлуння війни». Художниця з Горловки Донецької області. Жінка-дім-плід… Цього лишили сотні людей. Без дому та затишку у серці. Її інсталяція дихає надією. Пазли мають стати на місце. Тоді гармонії бути.

Один з відвідувачів живої виставки зауважив – не варто шукати логічної нитки у цьому принципово новому мистецтві. Сучасне і молоде розраховане викликати емоцію. Перший Дніпровський ленд-арт її викликав.

Почули і здивували.

Ірина Скосар, журналіст

Адреса Музею українського живопису: Дніпропетровськ, вул. Червона Площа,5-а (біля Троїцького собору).
Музей працює: середа – неділя, 11:00 – 19:00
Вхід - вільний