Дніпряни побачать роботи голландських митців -Музей українського живопису

Дніпряни побачать роботи голландських митців

У серпні Музей українського живопису готує дніпрянам подарунок – відкриваємо виставку голландської оригінальної графіки XVII – XIX ст. із колекції Харківського художнього музею. Відкриття заплановано на 10 серпня. Будуть виставлені 44 прекрасні роботи голландських митців.

«Нідерланди зробили значний внесок в історію образотворчого мистецтва завдяки великій кількості талановитих художників, у тому числі малювальників», – зазначає історик мистецтва Ян Хендрік ван Гелдер. Виставка рисунків та акварелей XVII — XIX ст. є показовою для цього явища і дає можливість злегка доторкнутися до трьохсотлітньої історії голландського мистецтва.

Знайомство з оригінальною графікою XVII ст. тим цікавіше, що в цій сфері знайшли своє вираження характерні риси «золотого століття» голландського живопису. Людина та природа  були основними об’єктами спостереження і зображення художників цієї країни.

Зібрання творів голландських майстрів XIX ст. Харківського художнього музею тематично різноманітне і є одним з найбільш значних в Україні. Твори з колекції музею відрізняються стриманістю та камерністю форм. Проста і сама техніка, ретельно продумана творцями. Віртуозно використані ними м’якість олівця, легкість і прозорість размивок сепії і туші для передачі загального характеру природи Голландії, її неяскравого освітлення і вологого повітря.

1

2

XVII ст. характеризується розквітом пейзажного жанру. Основною особливістю творів було правдиве зображення довкілля, що зачаровує своєю невигадливістю та простотою. Найбільш ранні роботи з музейної збірки належать видатним художникам, які визначили основний шлях розвитку реалістичного пейзажу XVII ст. – Яну ван Гойєну і Пітеру Молейну. Лейтмотивом краєвидів авторів, чия діяльність датується серединою другої половини XVII століття – Альберта Кейпа, Алларта ван Евердінгена, Яна Лівенса та інших є поезія повсякденності. Андреас Схелфхаут, Антон Браакман та інші надають перевагу спокійним і ліричним зображенням. Досить велика й тематично різноманітна група робіт гаагських художників, чия діяльність відноситься до другої половини XIX ст. У роботах пейзажистів Віллема Рулофса та Антона Мауве виявляється безпосередніше вивчення природи, що споріднює їх з видатними майстрами західноєвропейського пейзажу – барбізонцями. Спокійний та розмірений ритм життя голландського міста відчувається у творах Петруса Герардуса Вертіна та Яна Вейссенбруха. У числі жанристів один з найпопулярніших майстрів – Херман Фредерік Карель тен Кате. Вишуканістю і красою колірного рішення вирізняється акварель Давида Йозефа Блеса. Одна з найцінніших робіт колекції – акварель «Смерть рибалки» Йозефа Ізраелса,  визначного майстра XIX ст.

Схесльфхаут,-Андреас.-Зимовий-краєвид.--Папір,-акварель.-20х24,5

Схесльфхаут, Андреас. Зимовий краєвид.  Папір, акварель. 20х24,5

Баренд-Корнеліс.-Пейзаж-з-каплицею.-1840

Баренд Корнеліс. Пейзаж з каплицею. 1840

Лейкен,-Ян.-Жінки-за-прядкою.-Папір,-туш,-сепія,-пензель,-перо-9х7,3

Лейкен, Ян. Жінки за прядкою. Папір, туш, сепія, пензель, перо. 9х7,3

Митці Голландії в своїх творах досягли вершин реалізму, який приваблює і захоплює художників, колекціонерів та глядачів ось уже протягом кількох століть. Експозиція дозволить  зануритися в атмосферу минулих епох і  відчути себе її частиною.

Коувенберг,-Абрахам-Йоханнес.-Пейзаж.-Папір,-сепія,-туш.-18,8х30

Коувенберг, Абрахам Йоханнес. Пейзаж. Папір, сепія, туш. 18,8х30Равенсвей,-Ян-ван.-Олені.--Папір,-сепія.-13,6х19,2

Равенсвей, Ян ван. Олені.  Папір, сепія. 13,6х19,2

Кате,-Хенрік-Геррітен.-Виганяння-корів-на-пасовище.-1836.-Папір,-акварель-11х13,3