«Нідерланди зробили значний внесок в історію образотворчого мистецтва завдяки великій кількості талановитих художників, у тому числі малювальників», – зазначає історик мистецтва Ян Хендрік ван Гелдер. Виставка рисунків та акварелей XVII — XIX ст. є показовою для цього явища і дає можливість злегка доторкнутися до трьохсотлітньої історії голландського мистецтва.
Знайомство з оригінальною графікою XVII ст. тим цікавіше, що в цій сфері знайшли своє вираження характерні риси «золотого століття» голландського живопису. Людина та природа були основними об’єктами спостереження і зображення художників цієї країни.
Зібрання творів голландських майстрів XIX ст. Харківського художнього музею тематично різноманітне і є одним з найбільш значних в Україні. Твори з колекції музею відрізняються стриманістю та камерністю форм. Проста і сама техніка, ретельно продумана творцями. Віртуозно використані ними м’якість олівця, легкість і прозорість размивок сепії і туші для передачі загального характеру природи Голландії, її неяскравого освітлення і вологого повітря.
XVII ст. характеризується розквітом пейзажного жанру. Основною особливістю творів було правдиве зображення довкілля, що зачаровує своєю невигадливістю та простотою. Найбільш ранні роботи з музейної збірки належать видатним художникам, які визначили основний шлях розвитку реалістичного пейзажу XVII ст. – Яну ван Гойєну і Пітеру Молейну. Лейтмотивом краєвидів авторів, чия діяльність датується серединою другої половини XVII століття – Альберта Кейпа, Алларта ван Евердінгена, Яна Лівенса та інших є поезія повсякденності. Андреас Схелфхаут, Антон Браакман та інші надають перевагу спокійним і ліричним зображенням. Досить велика й тематично різноманітна група робіт гаагських художників, чия діяльність відноситься до другої половини XIX ст. У роботах пейзажистів Віллема Рулофса та Антона Мауве виявляється безпосередніше вивчення природи, що споріднює їх з видатними майстрами західноєвропейського пейзажу – барбізонцями. Спокійний та розмірений ритм життя голландського міста відчувається у творах Петруса Герардуса Вертіна та Яна Вейссенбруха. У числі жанристів один з найпопулярніших майстрів – Херман Фредерік Карель тен Кате. Вишуканістю і красою колірного рішення вирізняється акварель Давида Йозефа Блеса. Одна з найцінніших робіт колекції – акварель «Смерть рибалки» Йозефа Ізраелса, визначного майстра XIX ст.
Схесльфхаут, Андреас. Зимовий краєвид. Папір, акварель. 20х24,5
Баренд Корнеліс. Пейзаж з каплицею. 1840
Лейкен, Ян. Жінки за прядкою. Папір, туш, сепія, пензель, перо. 9х7,3
Митці Голландії в своїх творах досягли вершин реалізму, який приваблює і захоплює художників, колекціонерів та глядачів ось уже протягом кількох століть. Експозиція дозволить зануритися в атмосферу минулих епох і відчути себе її частиною.
Коувенберг, Абрахам Йоханнес. Пейзаж. Папір, сепія, туш. 18,8х30
Равенсвей, Ян ван. Олені. Папір, сепія. 13,6х19,2
Кате, Хенрік Геррітен. Виганяння корів на пасовище. 1836. Папір, акварель. 11х13,3
Ульфт, Якоб ван дер. Замок Святого Ангела. Папір, сепія, пензель, перо. 31,3х42