Акварель Миколи Глущенка в Музеї українського живопису -Музей українського живопису
(056) 794 09 88, +38 (096) 610 37 96, +38 (099) 068 31 68
Понеділок -вівторок – ВИХІДНИЙ

Акварель Миколи Глущенка в Музеї українського живопису

Складно знайти ім’я, яке буде настільки знаним в історії українського мистецтва ХХ століття. Микола Глущенко ще за життя був виплеканий увагою мистецтвознавців, йому присвячували віршовані рядки відомі поети, про нього писали сповнені захоплення есе письменники, творчість його любили глядачі.

Непросто сказати про цього живописця щось нове, відкрити досі незвідане, оскільки наявність його живописних полотен та графічних аркушів у зібраннях усіх найбільших художніх, історичних та краєзнавчих музеїв України дала змогу глибоко дослідити специфіку його мистецтва, зробила можливим скласти цілісну картину творчості видатного майстра.

Серед щасливих володарів творів Миколи Глущенка відзначився й Музей українського живопису, що має хоч і один твір маестро – акварель «Краєвид» (1970-ті рр.), однак у ньому відбився увесь спектр нових пластичних рішень художника протягом сімдесятих років ХХ століття, що стали найбільш плідним періодом його мистецтва, коли усі творчі зусилля були спрямовані на пошуки самого себе, власного живописного стилю, авторського жанру художника-пейзажиста – блискучого творця пейзажів-етюдів, на кшталт акварельного аркуша із музейного зібрання.

Етюд, що був створений, певно, протягом одного сеансу, давав можливість миттєво відгукнутися на всі зміни душевного настрою художника від швидкоплинної зміни станів природи. Подібний метод роботи давав вихід творчому темпераменту живописця, дозволяв передавати відчуття безпосереднього спілкування з природою, однак вимагав від творця і мистецького досвіду, і вихованого натурою ока.

Gluschenko_акварель

В музейній акварелі, одній з сотень творів цього часу, Микола Глущенко виступає істинним майстром-життєлюбом, творчість якого буквально випромінює радість буття. Звідси походить особлива барвиста звучність його живописної феєрії, що переливається, немов дорогоцінний кристал, спалахуючи яскравими декоративними площинами та поринаючи до тіньових проваль. У цьому контрасті світла та тіні, в суперечливій взаємодії гарячих та холодних кольорових розробок, народжується особлива гармонія природних катаклізмів, споконвічної боротьби єдності та протилежності, якими так буває насичене життя оточуючого світу. Тут образний лад – це сплав живих вражень та їхньої суворої підпорядкованості задуму автора. Звідси – особлива складеність образного рішення акварельного етюда, що призводить до ускладнення техніки виконання, збагачення колориту художньої лексики. Тому він стає своєрідною метафорою, у якій знаходить вираження сам спосіб життя природи, нескінченність її пластичних метаморфоз.

Відтак, акварель Миколи Глущенка із зібрання Музею українського живопису можна правомірно вважати одним із найяскравіших прикладів своєрідності творчості майстра із власним, лише для нього характерним баченням світу, із особливою святковою живописною палітрою.

Людмила Тверська

мистецтвознавець